NASAU, Bahami – Kolaps berze kriptovaluta FTX predmet je nadzora vladinih istražitelja na Bahamima, koji ispituju da li je došlo do bilo kakvog „zločinačkog ponašanja“, saopštila je u nedelju kraljevska policija Bahama, preneo je Rojters.
FTX je u petak podneo zahtev za bankrot, jedan od najvećih kriptovaluta, nakon što su trgovci požurili da povuku 6 milijardi dolara sa platforme za samo 72 sata, a rivalska berza Binance je odustala od predloženog sporazuma o spasavanju.
U saopštenju u nedelju, kraljevska policija Bahama je rekla: „U svetlu kolapsa FTX-a na globalnom nivou i privremene likvidacije FTX Digital Markets Ltd, tim finansijskih istražitelja iz Odeljenja za istraživanje finansijskih zločina blisko sarađuje sa Bahamskom komisijom za hartije od vrednosti da istraže da li je došlo do nekog krivičnog dela“.
FTX nije odgovorio na Rojtersov zahtev za komentar.
Novoimenovani izvršni direktor FTX-a John J. Rai III, stručnjak za restrukturiranje koji je preuzeo dužnost nakon prijave stečaja, rekao je u subotu da kompanija radi sa organima za sprovođenje zakona i regulatorima na ublažavanju problema i da ulaže „sve napore da osigura svu imovinu , gde god da se nalazi.“
Dramatičan pad berze doveo je do toga da se njen 30-godišnji osnivač Sem Bankman-Frid, poznat po svojim šortsovima i majicama, preobrazio iz postera uspeha kriptovaluta u protagoniste najvećeg kraha industrije.
Bankman-Frid, koji živi na Bahamima, takođe je bio predmet spekulacija o tome gde se nalazi, a on je na Tviteru demantovao glasine da je odleteo u Južnu Ameriku. Na pitanje Rojtersa u subotu da li je leteo za Argentinu, on je u tekstualnoj poruci odgovorio: „Ne“. Rekao je Rojtersu da je na Bahamima.
Previranja u FTX-u dovela su do toga da je najmanje milijardu dolara sredstava klijenata nestalo sa platforme, rekli su izvori Rojtersu u petak. Bankman-Fried je preneo 10 milijardi dolara sredstava klijenata svojoj trgovačkoj kompaniji Alameda Research, rekli su izvori.
Novi problemi su se pojavili u subotu kada je američki generalni savetnik FTX-a Rajn Miler rekao u objavi na Tviteru da se digitalna imovina kompanije premešta u takozvanu hladnjaču „kako bi se ublažila šteta usled posmatranja neovlašćenih transakcija“.
Hladno skladište se odnosi na kripto novčanike koji nisu povezani na internet da bi se zaštitili od hakera.
Blockchain analitička firma Nansen saopštila je u subotu da je zabeležila odliv od 659 miliona dolara iz FTX International i FTX US u prethodna 24 sata.
Kripto berza Kraken objavila je na Tviteru u nedelju da je zamrznula račune FTX, Alameda Research i njihovih rukovodilaca kako bi „zaštitila svoje poverioce“.
Berza nije odmah odgovorila na zahtev za komentar o posedu tih računa.
U svom zahtevu za stečaj, FTX Trading je naveo da ima 10 do 50 milijardi dolara imovine, 10 do 50 milijardi dolara obaveza i više od 100.000 poverilaca.
Dokument koji je Bankman-Fried podelio sa investitorima u četvrtak i koji je pregledao Rojters pokazao je da FTX ima 13,86 milijardi dolara obaveza i 14,6 milijardi dolara imovine. Međutim, samo 900 miliona dolara te imovine je bilo likvidno, što je dovelo do krize novca koja se završila tako što je kompanija podnela zahtev za bankrot.
Kolaps je šokirao investitore i podstakao nove pozive da se reguliše sektor kriptovaluta, koji je ove godine doživeo nagomilavanje gubitaka kako su cene kriptovaluta padale.
Bitkoin je u sredu pao ispod 16.000 dolara prvi put od 2020. godine, nakon što je Binance odustao od sporazuma o spasavanju FTX-a.
U nedelju se trgovalo oko 16.400 dolara, što je za više od 75% manje u odnosu na istorijski maksimum od 69.000 dolara koji je dostigao u novembru prošle godine.