Vikipedija ponovo radi dok Pakistan ukida zabranu sajta

Vikipedija ponovo radi dok Pakistan ukida zabranu sajta

Pakistan je ukinuo zabranu usluga Vikipedije u utorak, nakon što je državni regulator za medije prošle nedelje blokirao sajt jer nije uklonio navodno bogohulni sadržaj, tvrdeći da vređa osećanja muslimana.

Premijer Šahbaz Šarif naredio je deblokadu kasno u ponedeljak, navodi se u saopštenju vlade. Taj sajt je u petak blokirala Pakistanska uprava za telekomunikacije, nakon što je istekao rok koji je Pakistan dao Vikipediji da ukloni kontroverzni sadržaj.

Zabrana je izazvala kritike i mnoge akcije Islamabada, rekavši da je to udar na digitalna prava i da je javnosti oduzeto pravo da traži znanje.

Kako je gnev rastao, pakistanski ministar informisanja Marijum Aurangzeb rekao je u ponedeljak da je Šarifov petočlani komitet ispitao stvar i naredio da se usluge Vikipedije odmah vrate.

Vlada nije dala nikakvo objašnjenje ili detalje o sadržaju koji je smatrao antiislamskim, a medijski regulator nikada nije objasnio koji sadržaj navodno povređuje muslimanska osećanja u Pakistanu.

Prema pakistanskim kontroverznim zakonima o bogohuljenju, svako ko bude proglašen krivim za uvredu islama ili njegovih ličnosti može biti osuđen na smrt, iako ta zemlja tek treba da izvrši smrtnu kaznu za bogohuljenje.

Ali čak su i optužbe za prekršaj često dovoljne da izazovu nasilje rulje, pa čak i smrtonosne napade. Međunarodne i domaće grupe za ljudska prava kažu da su optužbe za bogohuljenje često korišćene za zastrašivanje verskih manjina i poravnanje ličnih računa.

Fondacija Vikimedija pozdravila je ukidanje zabrane. U saopštenju se navodi da ukidanje zabrane „znači da narod Pakistana može nastaviti da koristi i učestvuje“ u rastu globalnog pokreta „za širenje i deljenje znanja koje je provereno, pouzdano i besplatno“.

U prošlosti, Pakistan je dva puta nakratko zabranio TikTok zbog postavljanja nemoralnog sadržaja. Takođe, 2008. Pakistan je zabranio Jutjub zbog video snimaka koji prikazuju proroka Muhameda, što je izazvalo gnevne proteste širom zemlje jer muslimani smatraju da je bilo kakvo fizičko prikazivanje proroka bogohuljenje.