Ukupno će biti isporučeno šest podvodnih bespilotnih vozila, dok je Velika Britanija takođe spremna da pruži relevantnu obuku ukrajinskim pripadnicima na britanskom tlu, navodi se u saopštenju. Ministarstvo je dalje saopštilo da će tri drona biti obezbeđena iz zaliha u Velikoj Britaniji, a da će još tri biti nabavljene iz odbrambene industrije.
Vozila su dizajnirana da rade „u plitkim priobalnim sredinama“ na dubini do 100 metara, navelo je ministarstvo, dodajući da bi dronovi trebalo da identifikuju mine, omogućavajući ukrajinskoj mornarici da ih potom izvadi.
Kako se navodi u saopštenju, Velika Britanija i SAD će u narednim mesecima obučiti desetine pripadnika ukrajinske mornarice da koriste dronove, a prva grupa je već krenula na vežbe.
Aktivnosti čišćenja mina postale su hitne nakon što su Rusija i Ukrajina krajem jula potpisale sporazum uz posredovanje UN i Turske kojim je deblokiran izvoz žitarica u Crno more i ima za cilj održavanje sigurnih tranzitnih ruta. U tom smislu, Ministarstvo odbrane Velike Britanije je tvrdilo da „napori da se hrana izvuče iz zemlje i dalje ometaju morske mine koje su ruske snage ostavile duž ukrajinske obale“.
Isporuke pšenice iz Ukrajine, velikog proizvođača, prekinute su nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u susednoj državi krajem februara. Svaka strana je okrivila drugu za prekid isporuke.
Ukrajinski vojnici koji će se obučavati za rukovanje dronovima očigledno će se pridružiti svojim kolegama na tlu Velike Britanije. Krajem jula, Kraljevska mornarica je saopštila da obučava 80 ukrajinskih mornara da rukovode mašinama na plovilima, a da pritom nauče vežbe sa oružjem i kontrolu štete. U to vreme, mornarica je takođe najavila da će Kijevu prodati dva lovca na mine, koja će uskoro biti penzionisana.