U monetarnom smislu, ruski izvoz zlata u sirovom i poluproizvedenom obliku u Kinu se navodno udvostručio i iznosio je 124,6 miliona dolara.
Za deset meseci do oktobra kineski uvoz zlata iz Rusije iznosio je 5,72 tone, što je 1,9 puta više nego u istom periodu 2021. U monetarnom smislu, isporuke u periodu januar-oktobar su porasle 1,8 puta na 330 miliona dolara.
Uprkos značajnom porastu, ruski proizvođači zlata su i dalje daleko dole na listi najvećih kineskih dobavljača. Švajcarska je u prvih deset meseci tekuće godine isporučila Kini zlata u vrednosti od 26,5 milijardi dolara, dok je izvoz Kanade iznosio 9,7 milijardi dolara. Južnoafrička prodaja plemenitog metala Kini iznosila je 7,7 milijardi dolara, dok su Australija i Nemačka izvezle 7,2 milijarde dolara i 775 miliona dolara.
Ukupan izvoz zlata Rusije iznosio je 302,17 tona u 2021. godini, saopštila je Carinska služba zemlje ranije ove godine. Prema podacima kineske carine, tada je Kini isporučeno svega 3,98 tona.
Isporuke ruskog zlata u Kinu ove godine su skočile na rekordan nivo, uglavnom zbog prethodnog pada isporuka koji je bio povezan sa ograničenjima vezanim za Covid, rekao je medijima predsednik Sindikata proizvođača zlata Sergej Kašuba, dodajući da ruski proizvođači imaju dosta zaliha. zlata zbog zatvaranja.
Ekspert je istakao da isporuke u Kinu nisu preusmerene sa zapadnih tržišta, objašnjavajući da su tamošnji kupci kupovali zlato u obliku poluga, što nije tipično za kineske uvoznike.
U martu, Londonska asocijacija tržišta poluga poluga (LBMA) suspendovala je članstvo šest ruskih prerađivača plemenitih metala, rekavši da ih tržište londonskih poluga poluga više neće prihvatati kao dobru isporuku do daljnjeg. Taj korak je usledio usred sankcija uvedenih Moskvi zbog njene vojne operacije u Ukrajini.