US: Proizvođač električnih omamljivača se orijentiše na dronove za škole

US: Proizvođač električnih omamljivača se orijentiše na dronove za škole

Firma koja proizvodi omamljujuće pištolje Taser bila je prinuđena da preokrene kurs nakon što je njen izvršni direktor predložio da će kreirati naoružane, „nesmrtonosne“ bespilotne letelice koje će biti raspoređene u američkim školama kao način da se zaustave masovne pucnjave, što je odmah izazvalo gnev unutar same kompanije.

Rik Smit – izvršni direktor kompanije Akon Enterprise, ranije poznatog kao Taser International – izdao je saopštenje u ponedeljak u kojem je pojašnjavao planove kompanije za kontroverzne dronove, koje je prvi put izneo u saopštenju za javnost prošle nedelje kao odgovor na nekoliko nedavnih masovnih pucnjava.

„Želim da budem eksplicitan: najavio sam potencijalni datum isporuke za nekoliko godina kao izraz onoga što je moguće; to nije stvarni vremenski okvir za lansiranje, posebno zato što pauziramo taj program“, rekao je on, dodajući „Imamo puno posla i istraživanja da vidimo da li je ova tehnologija uopšte održiva i da shvatimo da li se problemi javnosti mogu adekvatno pozabaviti pre napredovati.“

Nesmrtonosni dron sa Taser-om na daljinu u školama je ideja, a ne proizvod, i daleko je.

Kompanija je prvobitno predstavila koncept kao „deo dugoročnog plana za zaustavljanje masovnih pucnjava“, a Smit je izjavio da će stvoriti bespilotne letelice „sposobne da onesposobe aktivnog strelca za manje od 60 sekundi“, čak je podelio i sliku lažnog -up dizajn.

Plan je, međutim, brzo izazvao negativnu reakciju, jer je devet od 12 članova internog etičkog odbora kompanije dalo ostavku kao odgovor, navodeći „zabrinutost da bi dronovi naškodili zajednicama pod nadzorom policije“ i tvrdeći da nisu prethodno obavešteni o najavi, navodi se u saopštenju. Reuters.

Izvršni direktor se indirektno osvrnuo na ostavke, rekavši da je „žalosno što su neki članovi Aksonovog savetodavnog odbora za etiku odlučili da se povuku iz direktnog angažovanja na ovim pitanjima pre nego što smo čuli ili imali priliku da odgovorimo na njihova tehnička pitanja“, iako je dodao : „Poštujemo njihov izbor i nastavićemo da tražimo različite perspektive kako bismo osporili naše razmišljanje i pomogli da se usmere druge tehnološke opcije koje bi trebalo da razmotrimo.“

Međutim, etički odbor je rekao da je pre više od godinu dana prezentovan plan za sličan dron opremljen Taserom, ali je odobrio samo „ograničenog pilota“ za uređaj, za koji je verovao da će u to vreme koristiti isključivo policijske agencije. „Čak i pod tim ograničenim uslovima“, odbor je „na kraju glasao protiv da Akon napreduje“ prošlog meseca, ali je kompanija ipak nastavila sa svojom najavom.

„Akon je sada najavio da neće ograničiti tehnologiju na policijske agencije, već će je učiniti dostupnijom. A aspekt nadzora ovog predloga je potpuno nov za nas“, rekao je panel. „Razumni umovi se mogu razlikovati u pogledu prednosti dronova opremljenih Taser-om pod kontrolom policije – naš sopstveni odbor se interno nije složio – ali smo jednoglasno zabrinuti procesom koji je Akon primenio u vezi sa ovom idejom o dronovima u školskim učionicama.

Aksonov koncept drona za omamljivanje najavljen je kao direktan odgovor na masovne pucnjave u Bafalu u Njujorku i Uvaldeu u Teksasu prošlog meseca. Poslednji incident izazvao je intenzivne kritike organa za sprovođenje zakona nakon što su policajci čekali više od sat vremena da angažuju napadača, koji je izvršio masakr 19 male dece i dvoje odraslih nastavnika praktično bez izazivanja pre nego što ga je konačno upucao i ubio savezni agent.