Prema procenama agencije, od kraja februara je iz Rusije u Sjedinjene Američke Države stiglo više od 3.600 pošiljki drveta, metala, gume i druge robe, što je skoro upola manje u odnosu na isti period 2021. oko 6.000 pošiljki).
Među najvećim robnim artiklima u ruskom uvozu u SAD su drvo (1.294 lota), metali (909 lota), hrana (341), nafta i gas (209), guma (179), đubriva (102), rezervni delovi (67 ) i radioaktivnih materijala i municije (po 47).
Kako objašnjava šef Kancelarije za koordinaciju sankcija američkog Stejt departmenta Džim O’Brajan, nemoguće je potpuno blokirati trgovinu sa Rusijom, jer to može negativno uticati na svetsku trgovinu; štaviše, u nekim slučajevima takve sankcije bi više naštetile SAD nego Rusiji.
Drugi razlog koji navodi AR je sukob sa sankcijama Britanije i EU, što dovodi do zabune, jer oni i SAD objavljuju odvojene liste sankcija. Kao rezultat toga, najmanje jedna ruska kompanija koja snabdeva metalom rusku odbrambenu industriju i dalje trguje sa američkim i evropskim firmama.
Administracija Džoa Bajdena ne samo da ne planira da zabrani neku rusku robu, već ih i podstiče da je kupuju – pre svega je reč o hemijskim đubrivima, kojih je više od 100 serija stiglo u Ukrajinu od početka invazije na Ruska Federacija. Energija se i dalje isporučuje iz Rusije u SAD jer je nekim kompanijama dozvoljeno da završe postojeće ugovore pre nego što napuste rusku energiju.
U nekim slučajevima, carinskim vlastima SAD je teško da utvrde zemlju porekla robe: na primer, američke kompanije nastavljaju da uvoze naftu iz Kazahstana preko ruskih luka, čak i ako je pomešana sa ruskom. Istovremeno, napominje AR, mnoge američke kompanije odlučuju da odbiju rusku robu.
Agencija napominje da bilateralna trgovina između SAD i Rusije nikada nije bila velika, pa veći uticaj imaju zabrane izvoza država, pre svega tehnološke, kao i zamrzavanje imovine ruske centralne banke na Zapadu.