UN: U 2022.godini više vodenih životinja uzgajano nego ulovljeno, prvi put u istoriji

UN: U 2022.godini više vodenih životinja uzgajano nego ulovljeno, prvi put u istoriji

Globalna ukupna količina ribe, škampa, školjki i drugih vodenih životinja koja se ulovi iz uzgoja premašila je količinu ulovljene u divljini iz svjetskih voda po prvi put ikada, objavile su Ujedinjene nacije u petak.

Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu, u svom najnovijem izveštaju o ribarstvu i akvakulturi – ili uzgoju u vodi – kaže da su globalni ulov i žetva doneli više od 185 miliona tona vodenih životinja u 2022., poslednjoj godini za koju su statistički podaci dostupan.

Stručnjaci kažu da je prekretnica u ljudskoj istoriji bila očekivana, budući da je izlov iz ribarstva uglavnom stagnirao u poslednje tri decenije – uglavnom zbog ograničenja u prirodi.

Manuel Barange, koji je na čelu FAO-ovog odeljenja za ribarstvo i akvakulturu, rekao je da je akvakultura imala koristi od sve većeg prepoznavanja nutritivnih prednosti – poput Omega 3 i drugih mikronutrijenata koji se nalaze u hrani vodenih životinja – i manjeg uticaja na životnu sredinu od hrane dobijene od kopnenih životinja.

Ukupna količina vodenih životinja uhvaćenih u divljini pala je sa 91,6 miliona tona u 2021. na 91 milion tona sledeće godine, navodi FAO u svom najnovijem izveštaju o stanju u svetu ribarstva i akvakulture.

Globalna proizvodnja je porasla na 94,4 miliona u 2022, u odnosu na 91,1 milion godinu dana ranije, navodi se u saopštenju.

Azija je bila izvor više od 90% ukupne proizvodnje vodenih životinja u akvakulturi, dodao je FAO.

Oko 90% vodenih životinja koje se uzgajaju ili pecaju ide za ljudsku ishranu, dok ostatak ide u druge svrhe kao što je hrana za druge životinje ili riblje ulje.

Najčešća riba koja se lovi u svetskim okeanima, morima, rekama, jezerima i barama su peruanski inćuni, tunjevina i aljaski poluk, dok su slatkovodni šaran, ostrige, školjke, škampi, tilapija i kozice među najskupljim životinjama.