Plastika koja ulazi u svetske okeane porasla je za „neviđenu“ količinu od 2005. i mogla bi se skoro utrostručiti do 2040. ako se ne preduzmu dalje mere, pokazalo je istraživanje objavljeno u sredu.
Procenjuje se da je 171 bilion plastičnih čestica plutalo u okeanima do 2019. godine, prema recenziranom istraživanju koje je vodio Institut 5 Gires, američka organizacija koja vodi kampanju za smanjenje zagađenja plastikom, prenosi Rojters.
Zagađenje mora plastikom moglo bi se povećati 2,6 puta do 2040. ako se ne uvedu pravno obavezujuće globalne politike, predviđa se.
Studija je razmatrala podatke o površinskom zagađenju plastikom sa 11.777 okeanskih stanica u šest velikih morskih regiona koji pokrivaju period od 1979. do 2019. godine.
„Pronašli smo alarmantan trend eksponencijalnog rasta mikroplastike u globalnom okeanu od milenijuma“, rekao je u saopštenju Markus Eriksen, suosnivač grupe 5 Gires.
„Potreban nam je snažan pravno obavezujući globalni sporazum UN o zagađenju plastikom koji zaustavlja problem na izvoru“, dodao je on.
Mikroplastika je posebno opasna po okeane, ne samo da zagađuje vodu, već i oštećuje unutrašnje organe morskih životinja, koje pogrešno smatraju plastiku hranom.
Stručnjaci su rekli da je studija pokazala da je nivo zagađenja mora plastikom u okeanima potcijenjen.
„Brojke u ovom novom istraživanju su zapanjujuće fenomenalne i gotovo van razumevanja“, rekao je Pol Harvi, naučnik i stručnjak za plastiku iz Environmental Science Solutions, australijske konsultantske kuće fokusirane na smanjenje zagađenja.
Ujedinjene nacije su u novembru započele pregovore o sporazumu za borbu protiv zagađenja plastikom u Urugvaju, sa ciljem izrade pravno obavezujućeg sporazuma do kraja sledeće godine.
Grupa za zaštitu životne sredine Grinpis saopštila je da bi se bez snažnog globalnog sporazuma proizvodnja plastike mogla udvostručiti u narednih 10 do 15 godina, a utrostručiti do 2050. godine.
U nedelju je dogovoren poseban međunarodni sporazum koji će pomoći u zaštiti biodiverziteta na svetskom otvorenom moru.