Ukrajinski zvaničnici pozvali su članove američkog Kongresa da pritisnu administraciju predsednika Džoa Bajdena da pošalje borbene avione F-16 u Kijev, rekavši da će taj avion povećati sposobnost Ukrajine da gađa ruske raketne jedinice američkim raketama, kažu zakonodavci rekao.
Lobiranje je došlo tokom vikenda na marginama Minhenske bezbednosne konferencije u razgovorima između ukrajinskih zvaničnika, uključujući ministra spoljnih poslova Dmitra Kulebu, i demokrata i republikanaca iz Senata i Predstavničkog doma.
„Rekli su nam da žele (F-16) da potisnu neprijateljsku protivvazdušnu odbranu kako bi mogli da prebace svoje bespilotne letelice“ izvan ruskih linija fronta, rekao je Rojtersu u subotu uveče senator Mark Keli, bivši astronaut koji je u borbi upravljao lovcima američke mornarice.
Bajden je prošlog meseca rekao „ne“ na pitanje da li bi odobrio zahtev Ukrajine za F-16 proizvedene od kompanije Lockheed-Martin.
Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je u nedelju da bi Sjedinjene Države trebalo da se fokusiraju na obezbeđivanje oružja koje se može odmah upotrebiti na bojnom polju, a ne borbenih aviona koji zahtevaju opsežnu obuku.
„Fokus mora biti na tome šta će moći da koriste i efikasno koriste u narednih nekoliko meseci, a ne narednih nekoliko godina“, rekao je Blinken u emisiji ABC „Ove nedelje“.
Četiri delegacije iz Senata i Predstavničkog doma udružile su se u, kako su članovi pozvali najveći broj američkih poslanika koji su prisustvovali glavnom evropskom bezbednosnom skupu od njegovog početka 1963. godine, demonstrirajući jasnu dvopartijsku podršku Ukrajini.
Konferencija – prvenstveno fokusirana na Ukrajinu – održana je nekoliko dana pre 24. februara godišnjice ruske invazije. Strane su bile uvučene u teške bitke, uglavnom u istočnom regionu Donbasa, nakon niza ruskih poraza.
Keli i još troje poslanika koji su Rojtersu razgovarali o svojim razgovorima sa ukrajinskim zvaničnicima rekli su da veruju da se u Kongresu razvija podrška za obezbeđivanje Ukrajine F-16, jednim od najsvestranijih višenamenskih borbenih aviona na svetu.
Ukrajinske vazduhoplovne snage su prilagodile rakete vazduh-zemlja američke proizvodnje AGM-88 HARM za ispaljivanje iz svojih mlaznih lovaca MiG-29 sovjetskog dizajna. Rakete se upućuju na elektronske prenose sa radara raketnih jedinica zemlja-vazduh.
Ukrajinci su rekli da bi njihovi piloti mogli efikasnije gađati ruske raketne jedinice S-300 i S-400 sa AGM-88 ako bi rakete bile ispaljene koristeći napredniju avioniku F-16, rekli su zakonodavci.
„Oni su tvrdili da im je taj avion potreban za misiju SEAD (suzbijanje neprijateljske protivvazdušne odbrane)“, rekao je Keli. „Oni verovatno misle da mogu da urade bolji posao u uklanjanju S-400.
On je rekao da iako je potrebna najmanje godina obuke da bi se savladale sve mogućnosti F-16, ukrajinski piloti bi mogli da se nauče da rade „ograničen broj stvari…za nekoliko meseci“.
Podrška se razvija sa obe strane Atlantika za obezbeđivanje Ukrajine naprednim mlaznim lovcima standarda NATO. Britanija kaže da će obezbediti obuku.
Obe strane, međutim, nisu bile voljne da koriste svoju vazdušnu moć na značajan način od početka rata.
Republikanski senator Lindzi Grejem rekao je da američki zakonodavci uglavnom podržavaju obuku ukrajinskih pilota na F-16 i rekao da veruje da će Bajdenova administracija uskoro pristati na to.
Rekao je da ne brine da će F-16 eskalirati sukob. „Ne brinite da ćete isprovocirati Putina, brinite da ćete ga pobediti“, rekao je on na Ej-Bi-Siju.
Pozivi da se Ukrajini isporuče napredni mlazni borbeni avioni prate prošlomesečni sporazumi Francuske, Britanije, Sjedinjenih Država i Nemačke o snabdevanju Kijeva savremenim borbenim tenkovima.
Vašington je pružio oko 30 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini od početka onoga što Moskva naziva svojom „specijalnom vojnom operacijom“.