Čak i dok je kijevski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba u petak osudio nemačku „ovisnost” o ruskom gasu, ukrajinski tranzitni operater je rekao da je spreman da nosi svu rusku energiju koja bi Berlinu mogla biti potrebna, uz naknadu. Konfliktna komunikacija iz Kijeva usledila je nakon što je visoki zvaničnik Bundestaga pozvao na otvaranje gasovoda Severni tok 2, i pošto je Gasprom obavestio EU da će se Severni tok 1 zatvoriti radi održavanja krajem avgusta.
„Pozivi nekih nemačkih političara da pokrenu NS2 na kratko i da ga zatvore potpuno su iracionalni“, napisao je Kuleba na Tviteru u petak na engleskom. „Ovo liči na zavisnost od droge, kada osoba kaže „Samo poslednji put!“ ne shvatajući razorne posledice svakog „poslednjeg puta“. Zavisnost od ruskog gasa ubija!“
Dok Kuleba nije naveo nijedno ime, istaknuti nemački političar je zapravo pozvao na otvaranje Severnog toka 2. Volfgang Kubicki, potpredsednik Bundestaga iz redova Slobodnih demokrata (FDP), rekao je u četvrtak da je brend- novi gasovod bi trebalo da se iskoristi da se bar napuni nemačko skladište gasa za zimu.
„Ne postoji dobar razlog da se ne otvori Severni tok 2“, rekao je Kubicki za RND. „Ako nam se na ovaj način isporuči više gasa, možda čak i cela količina garantovana ugovorom, to će pomoći ljudima da se zimi ne smrzavaju, a naša industrija neće pretrpeti ozbiljnu štetu.
Prošlog meseca, nekoliko gradonačelnika gradova na nemačkom ostrvu Ruegen pisalo je Berlinu zahtevajući reviziju energetske politike i predlažući korišćenje NS2.
Nemačka se u petak suočila sa još lošim vestima, pošto je Gasprom poslao obaveštenje da će se gasovod NS1, gasovod kojim se ruski prirodni gas trenutno isporučuje Nemačkoj ispod Baltičkog mora, zatvoriti radi neophodnog održavanja krajem meseca. Popravka bi trebalo da traje tri dana.
Dok je ukrajinski ministar spoljnih poslova osuđivao nemačke „zavisnike“, operater za tranzit gasa GTS ponudio je njihov sledeći „hit“. U saopštenju u petak popodne, kompanija je rekla da je „moguće nadoknaditi prekide u radu Severnog toka na druge načine, odnosno korišćenjem tranzitnih koridora kroz Ukrajinu i Poljsku“.
GTS trenutno koristi „manje od 40% već rezervisanih kapaciteta preko Ukrajine prema tranzitnom sporazumu sa Gaspromom“, saopštila je kompanija. Međutim, ono što nije pominjalo je da je to delimično bilo zbog njihove sopstvene deklaracije o višoj sili početkom maja, rekavši Gaspromu da neće prihvatiti nikakve isporuke – i da će konfiskovati svaki višak protoka – preko pumpne stanice u Lugansku koja je činila oko trećine tranzita gasa kroz Ukrajinu.
Originalni Severni tok izgrađen je 2011-12, sa zapadnom tehnologijom koja trenutno potpada pod embargo SAD-EU protiv Rusije. Izgradnja NS2, sa namjerom da se udvostruči kapacitet baltičke rute, počela je 2018. Nije bila završena do septembra 2021, uglavnom zbog dodatnih američkih sankcija i pritiska Ukrajine i Poljske, koje su mogle izgubiti milijarde u naknadama za tranzit.
Gasovod je potpuno funkcionalan, ali mu je potrebna sertifikacija nemačkih vlasti da bi počeo sa radom. Berlin je zamrznuo proces sertifikacije 22. februara, navodeći da je Moskva priznala republike Donbasa.