Ukrajina i Rusija: Šta sada treba da znate

Ukrajina i Rusija: Šta sada treba da znate

13. oktobar – Generalna skupština Ujedinjenih nacija u velikoj meri je osudila pokušaj ruske aneksije četiri ukrajinske oblasti, dok su saveznici Kijeva pružili dodatnu vojnu pomoć nakon intenzivnih ruskih raketnih udara.

* Tri četvrtine 193-člane Generalne skupštine – 143 zemlje – osudilo je ruski „pokušaj nelegalne aneksije“ četiri delimično okupirana regiona u Ukrajini i pozvalo sve zemlje da ne priznaju taj potez.

* Predsednici Putin Rusije i Erdogan Turske sastaće se u četvrtak na razgovorima u Kazahstanu; Turska će verovatno pokrenuti ideje za mir u Ukrajini, rekao je pomoćnik Kremlja.

* Kremlj je prekorio zapadne lidere zbog uključivanja u „provokativnu“ nuklearnu retoriku nakon niza upozorenja Rusije, SAD i NATO-a o opasnostima da ukrajinski sukob preraste u nuklearni rat.

* Najviši američki general u sredu je osudio neselektivne ruske raketne udare na Ukrajinu u kojima su ubijeni civili, sugerišući da su ispunili definiciju ratnih zločina.

* Najmanje sedam ljudi je poginulo, a osam povređeno u ruskom napadu na prepunoj pijaci u gradu Avdijevka, rekao je guverner istočne ukrajinske oblasti Donjeck.

* Rusija je pogodila oko 30 odsto ukrajinske energetske infrastrukture u svojim raketnim napadima u ponedeljak i utorak, rekao je ukrajinski ministar energetike.

* Ukrajini je potrebno oko 55 milijardi dolara – 38 milijardi dolara za pokrivanje procenjenog budžetskog deficita za narednu godinu i dodatnih 17 milijardi dolara za početak obnove kritične infrastrukture, uključujući škole, stambene i energetske objekte, rekao je predsednik Zelenski.

* Sjedinjene Države i njihovi zapadni saveznici još uvek raspravljaju o tome gde da odrede cenu za mehanizam ograničavanja koji bi trebalo da kazni Moskvu za njenu invaziju uz zadržavanje ruske nafte na globalnom tržištu, rekla je američka ministarka finansija Jelen. Granica ruske cene nafte u rasponu od 60 dolara omogućila bi Moskvi određeni profit, rekla je Jelen.

* Putin je rekao da je Evropa kriva za svoju energetsku krizu politikama koje su umanjile ulaganja u naftnu i gasnu industriju i rekao da će je ograničenje cena pogoršati, jer su države EU pokušavale da sklope dogovor o načinima da obuzdaju rastuće troškove energije.