Ugledni francusko-palestinski advokat štrajkuje glađu

Ugledni francusko-palestinski advokat štrajkuje glađu

Francusko-palestinski advokat za ljudska prava Salah Hamouri, koga izraelske vlasti drže bez optužnice više od pola godine, pridružio se masovnom štrajku glađu ranije ove nedelje. Ime Hamouri, koji je i palestinski i francuski državljanin, pojavilo se na listi od 30 zatvorenika koji su nedavno najavili protest protiv izraelske prakse administrativnog pritvora.

Palestinski demonstranti, koji se drže u zatvorima širom Izraela, najavili su da će od 25. septembra stupiti u neograničeni štrajk glađu, u saopštenju koje je objavila zatvorska podružnica Narodnog fronta za oslobođenje Palestine. Tvrdeći da izraelske vlasti bezuspešno pokušavaju da ih odvrate od štrajka, demonstranti su rekli da očekuju da će se akciji pridružiti još zatvorenika.

Hamouri, 35, koji je rođen od oca Palestinca i majke Francuskinje, radio je u Udruženju za podršku i ljudska prava Addameer zatvorenicima. On je uhapšen 7. marta i od tada se nalazi u zatvoru na nepoznatim osnovama. Hamourijev slučaj je postao istaknut ne samo zbog njegovih profesionalnih aktivnosti, već i zbog njegovog francuskog državljanstva i kontroverzne prošlosti. Prethodno je osuđen na značajnu zatvorsku kaznu zbog svoje navodne uloge u zaveri za ubistvo glavnog rabina. Hamouri je 2011. pušten u zamenu za izraelskog ratnog zarobljenika Gilada Šalita.

Dana 26. septembra, dan nakon što se Hamouri pridružio štrajku glađu, Amnesti internešenel (AI) je otkrio da je on prebačen u zatvor višeg obezbeđenja.

„On je 14. jula osudio svoje proizvoljno pritvaranje u pismu [francuskom predsedniku] Emanuelu Makronu. Izraelske vlasti ga teraju da plati cenu“, navodi AI.

Tvrdeći da je Hamourija „izraelske vlasti maltretirale više od dvadeset godina“, organizacija za ljudska prava je pozvala francuske vlasti „da obezbede da se prava ovog francuskog državljanina, advokata i branioca ljudskih prava više ne krše“.

Administrativni pritvor je dugotrajna odredba koja je Izraelu dozvoljavala da drži osumnjičene na osnovu „tajnih dokaza“ na šestomesečni rok koji se može produžiti na neodređeno vreme, bez podizanja optužnice. Prema Addameer-u, Izrael drži u administrativnom pritvoru 743 Palestinca – što je najveći broj u poslednjih šest godina. Neki od njih su godinama bili u zatvoru.