Arheolozi iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo i Istraživačke stanice Petnica, u saradnji sa speleolozima Društva istraživača „Vladimir Mandić Manda“ iz Valjeva, otkrili su najveću poznoantičku pećinsku kolektivnu grobnicu u Evropi, u do sada nepoznatoj dvorani u Petničkoj pećini, rečeno je za Tanjug u Petnici.
Do ovog otkrića došlo je nakon višemesečne suše i znatnog pada nivoa vode u podzemnom Aždajinom jezeru, koji je omogućio pristup delovima pećine koji do sada nisu bili istraživani i kroz koje protiče podzemni tok reke Banje, objasnio je Vladimir Pecikoza, arheolog u Petnici.
Osim na Bliskom Istoku i u Izraelu, kada je reč o tom periodu, ne postoje slične paralele sa onim što je pronađeno u Valjevu, kaže za Tanjug arheolog u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Valjevo Radivoje Arsić.
Pronađeni su skeletni ostaci više od 20 osoba različitog uzrasta, od dece do odraslih, a utvrđeno je i da njihova tela nisu ukopavana, već su ostavljena na stenovitoj površini pećinskog kanala.
Vladimir Pecikoza, arheolog u Petnici kaže da je do ovog otkrića mislio da je Petnica jedno od najistraženijih tačaka u Evropi, ali, kako ističe, očigledno je ovaj nalaz pokazao da ona ima još skrivenih tajni.
Arheolozi za Tanjug objašnjavaju da takav vid sahranjivanja u doba pozne antike, sa velikim brojem skeleta koji su pohranjeni duboko unutar pećine, do sada nije bio poznat na tlu Evrope, što otkriće u Petnici čini, kako naglašavaju, jedinstvenim i značajnim arheološkim otkrićem.
Grad Valjevo pomogao je da se ova faza istraživanja izvede, a očekuje se da će se u dalja ispitivanja pećine uključiti i međunarodne organizacije.
Arheolozi napominju da u dubljim nivoima podzemnog jezera Petničke pećine postoji još dvorana, za koje se pretpostavlja da datiraju iz još starijih epoha, sa, kako kažu „ko zna koliko tajni“ i smatraju da bi u blizini pećine trebalo da postoji i neotkriveno naselje, u kojem su živeli ljudi čiji su skeleti pronađeni.