U trci sa vremenom, sve veća flota brodova traži podmornicu izgubljenu u blizini olupine Titanika

U trci sa vremenom, sve veća flota brodova traži podmornicu izgubljenu u blizini olupine Titanika

U trci sa vremenom na otvorenom moru, sve veća međunarodna armada brodova i aviona tragala je u utorak za podmornicom koja je nestala u severnom Atlantiku dok je pet ljudi spuštala do olupine Titanika.

Zvaničnici američke obalske straže rekli su da je potraga obuhvatila 26.000 kvadratnih kilometara, ali nisu pronađeni tragovi izgubljene podmornice poznate kao Titan. Iako su planirali da nastave da traže, vreme je isticalo jer je plovilu ostalo manje od dva dana kiseonika.

„Ovo je veoma složena pretraga, a ujedinjeni tim radi danonoćno“, rekao je Cpt. Džejmi Frederik iz Prvog okruga obalske straže u Bostonu rekao je na konferenciji za novinare.

Frederik je rekao da je posadi do utorka u podne ostalo oko 41 sat kiseonika. On je dodao da je podvodni robot započeo potragu u blizini Titanika i da je bilo napora da se spasilačka oprema stigne na lice mesta u slučaju da podmornica bude pronađena.

Vlasti su prijavile da brod od ugljeničnih vlakana kasni u nedelju uveče, što je započelo potragu u vodama oko 700 kilometara južno od Sent Džonsa, Njufaundlend. Na brodu su bili pilot, poznati britanski avanturista Hamiš Harding, dva člana legendarne pakistanske poslovne porodice i stručnjak za Titanik.

Podmornica je imala 96-časovno snabdevanje kiseonikom kada je izašla na more u nedelju oko 6 sati ujutro, prema Dejvidu Konkenonu, savetniku OceanGate Ekpeditions, koji je nadgledao misiju. To znači da bi zalihe kiseonika mogle nestati u četvrtak ujutro.

Novinar CBS Nevs-a Dejvid Pog, koji je putovao na Titanik na Titanu prošle godine, rekao je da vozilo koristi dva komunikaciona sistema: tekstualne poruke koje idu napred-nazad do površinskog broda i bezbednosne pingove koji se emituju svakih 15 minuta kako bi ukazali da je podmornica i dalje radi.

Oba ova sistema su se zaustavila oko sat i 45 minuta nakon što je Titan potopljen.

„Postoje samo dve stvari koje bi mogle značiti. Ili su izgubili svu snagu ili je brod probio trup i odmah je eksplodirao. I jedno i drugo su razorno beznadežno“, rekao je Pogue za CBC u utorak.

Podmornica je imala sedam rezervnih sistema za povratak na površinu, uključujući vreće sa peskom i olovne cevi koje se spuštaju i balon na naduvavanje. Jedan sistem je dizajniran da radi čak i ako su svi u avionu bez svesti, rekao je Pogue.

Erik Fusil, direktor centra za brodogradnju Univerziteta u Adelaidi, rekao je da postoje i drugi scenariji koji bi mogli da prekinu komunikaciju, uključujući električni požar koji bi mogao da stvori toksična isparenja i dovede posadu u nesvest.

Druga mogućnost je da se Titan zapleo u olupinu Titanika i da je tu zaglavljen, rekao je Fusil.

„Ono što bih voleo da verujem… je da je Titan patio od gubitka struje, ali da bi ipak mogli da se vrate na površinu“ i da budu primećeni od strane aviona i površinskih brodova, rekao je on.

Stručnjaci kažu da se spasioci suočavaju sa velikim izazovima.

Alistair Greig, profesor pomorskog inženjerstva na Univerzitetskom koledžu u Londonu, rekao je da podmornice obično imaju padnu težinu, što je „masa koju mogu osloboditi u slučaju nužde da bi ih izvukli na površinu pomoću uzgona“.

„Da je došlo do nestanka struje i/ili komunikacije, ovo bi se moglo desiti, a podmornica bi tada ljuljala po površini i čekala da bude pronađena“, rekao je Greig.

Drugi scenario je curenje u trupu pod pritiskom, u kom slučaju prognoza nije dobra, rekao je on.

„Ako se spustio na morsko dno i ne može da se vrati sopstvenim snagama, opcije su veoma ograničene“, rekao je Grejg. „Iako je podmornica još uvek netaknuta, ako je izvan epikontinentalnog pojasa, postoji vrlo malo plovila koja mogu da dođu tako duboko, a svakako ne ronioci.

Kanadski istraživački ledolomac Polar Prince, koji je podržavao Titan, trebalo je da nastavi da sprovodi površinske pretrage uz pomoć kanadskog izviđačkog aviona Boing P-8 Posejdon, objavila je obalska straža na Tviteru. Dva američka aviona Lockheed C-130 Hercules su takođe izvršila prelet.

Kanadska vojska je bacila sonarske bove da bi osluškivala moguće zvukove sa Titana.

Ekspedicije OceanGate-a na lokaciju olupine Titanika uključuju arheologe i morske biologe. Kompanija takođe dovodi ljude koji plaćaju da dođu. Oni naizmenično upravljaju sonarnom opremom i obavljaju druge zadatke u podmornici.

Vlasti tek treba da zvanično identifikuju one koji su bili na brodu, iako su neka imena potvrđena, uključujući generalnog direktora OceanGatea Stoktona Raša, koji je, prema kompaniji, bio član posade.

Raš je za Asošijeted pres u junu 2021. rekao da je tehnologija Titana „veoma vrhunska” i da je razvijena uz pomoć NASA-e i proizvođača vazduhoplovstva.

„Ovo je jedina podvodna podmornica – podmornica sa posadom – koja je napravljena od ugljeničnih vlakana i titanijuma“, rekao je Rush, nazivajući ga „najvećom strukturom od ugljeničnih vlakana za koju znamo“, sa karbonskim vlaknima debljine 5 inča i debljine 3,25 inča titanijum.

Među ostalim putnicima su bili Harding, milijarder avanturista koji živi u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima; Pakistanski državljani Shahzada Davood i njegov sin Suleman, čija istoimena firma ulaže širom zemlje u poljoprivredu, industriju i zdravstveni sektor; i francuski istraživač i stručnjak za Titanik Pol-Henri Nargeolet.

Greg Stoun, dugogodišnji naučnik o okeanu sa sedištem u Kaliforniji i Rašov prijatelj, nazvao je izgubljenu podmornicu „osnovno novim dizajnom podmornice“ koji je pokazao veliko obećanje za buduća istraživanja. Za razliku od svojih prethodnika, Titan nije bio sfernog oblika.

„Stokton je rizikovao. Bio je pametan … imao je viziju. Želeo je da pogura stvari napred“, rekao je Stoun.

Ekspedicija je bila treće godišnje putovanje OceanGate-a koje je zabilježilo propadanje Titanika, koji je udario u santu leda i potonuo 1912. godine, ubivši sve osim oko 700 od otprilike 2.200 putnika i posade. Od otkrića olupine 1985. godine, ona je polako podlegla bakterijama koje jedu metal.

Veb lokacija OceanGate-a opisao je „naknadu za podršku misiji“ za ekspediciju 2023. kao 250.000 dolara po osobi.

Prisećajući se svog putovanja na Titanu, Pogue je rekao da se brod okrenuo tražeći Titanik.

„Pod vodom nema GPS-a, tako da bi površinski brod trebalo da vodi podmornicu do brodoloma slanjem tekstualnih poruka“, rekao je Pogue u segmentu emitovanom na „CBS Sundai Morning“. „Ali tokom ovog ronjenja, komunikacija je nekako prekinuta. Podmornica nikada nije pronašla olupinu.”