Mnoštvo artefakata iz poslednje egipatske dinastije otkriveno je u 63 grobnice u oblasti delte Nila, a stručnjaci rade na restauraciji i klasifikaciji nalaza, saopštio je u ponedeljak zvaničnik iz državne uprave za antikvitete.
Među artefaktima su zlatni komadi i nakit koji datiraju iz egipatskog kasnog i ptolemejskog perioda, a neki predmeti bi mogli biti izloženi u jednom od muzeja u zemlji, rekla je Neveine el-Arif, portparolka Ministarstva turizma i antikviteta.
Egipatska arheološka misija pri Vrhovnom savetu za antikvitete otkrila je grobnice od blatnih cigala na nekropoli Tel al-Deir u gradu Damijeta u provinciji Damijeta, navelo je ministarstvo u saopštenju prošlog meseca.
Ostali predmeti pronađeni u području grobnica uključuju statue, pogrebne amajlije i grnčarsku posudu koja sadrži 38 bronzanih novčića iz perioda Ptolomeja.
Dinastija Ptolomeja bila je poslednja u Egiptu pre nego što je postao deo Rimskog carstva. Dinastija je osnovana 305. p.n.e. nakon što je Aleksandar Makedonski zauzeo Egipat 332. p.n.e. a jedan od njegovih generala, Ptolomej, postao je Ptolomej I. Rukovodstvo je preneto preko Ptolemejevih potomaka i završilo se sa Kleopatrom.
Egipat je prvi put izložio artefakte iz perioda Ptolomeja u Egipatskom muzeju u Kairu 2018. godine, sa oko 300 izloženih artefakata.