Turska optužila Rojters da laže oko istrage o Erdoganovom uticaju na medije

Turska optužila Rojters da laže oko istrage o Erdoganovom uticaju na medije

Direktor za komunikacije kancelarije predsednika Turske Faretin Altun rekao je u sredu da je novinska agencija Rojters objavila lažne i lažne informacije u istrazi o uticaju lokalnih medija, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na Anadolu.

„Rojters širi dezinformacije protiv Turske na vrhuncu terorističke kampanje ISIS-a, dok se naša zemlja nemilosrdno bori protiv ove organizacije. U stvarnosti, ovo je bio pokušaj da se sakrije činjenica da su zapadne vlade zatvorile oči pred dolaskom stranih zemalja. Teroristički borci u Siriji ili uz pomoć svojih obaveštajnih službi aktivno su doprineli“, rekao je Altun.

Erdoganov predstavnik je naveo i da Rojters ne pokušava prvi put da diskredituje Tursku, a navodno su izvrtali predsednikove izjave i potom bili prinuđeni da ih ispravljaju.

Rojtersova istraga objavljena u sredu navodi da je Erdogan stvorio sistem kontrole medija koji diktira šta se sme, a šta ne može objavljivati.

Agencija kao primer navodi slučaj krajem 2020. godine, kada je smenjen turski ministar finansija Berat Albajrak, Erdoganov zet, ali provladini TV kanali i novine o tome nisu govorili više od jednog dana. .

Sistem kontrole medija, prema istrazi, zaključan je u Direkciji za komunikacije Kancelarije predsednika Turske, kojom rukovodi već pomenuti Faretin Altun. Njegovi radnici daju uputstva putem telefonskih poziva ili VhatsApp poruka.

Sama direkcija je u komentaru Rojtersu rekla da njen šef „s vremena na vreme daje brifinge urednicima i novinarima u okviru svog posla“, a to se „ne može smatrati ugnjetavanjem uređivačke nezavisnosti medija ili kršenjem slobode štampe“.

Osim toga, turski regulator, prema proračunima agencije, deset puta češće izriče sankcije „zbog kršenja medijske etike” opozicionim nego državnim medijima. Takve sankcije zabranjuju postavljanje državnih reklama u masovnim medijima, lišavajući ih prihoda.

U najnovijem Indeksu slobode medija, Turska se nalazi na 149. mestu od 180. Međunarodna organizacija „Reporteri bez granica” napominje da „u zemlji raste autoritarizam, koji dovodi u pitanje pluralizam masovnih medija, a koriste se sva raspoloživa sredstva za podrivanje kritičara”.