Turska je optužila Grčku da je „maltretirala” svoje vojne pilote tokom „važnih vežbi” Severnoatlantskog saveza, u vezi sa kojima je pozvala grčkog vojnog atašea i diplomatskim kanalima apelovala na saveznike u NATO, prenijela je agencija Anadolu pozivajući se na izvore u Ministarstvu odbrane Turske.
Prema turskoj verziji, grčki lovci F-16 namerno su blokirali manevre turskih aviona istog modela leteći u zoni radara. Nakon što je Ankara „dala neophodan odgovor“, Grčka je povukla svoje avione.
Nakon toga, kako navodi Anadolu, Ministarstvo odbrane Turske je informisalo o stanju strukture NATO-a, a tursko Ministarstvo spoljnih poslova je pozvalo vojnog atašea Grčke i „sprovela diplomatsku inicijativu sa zainteresovanim stranama“.
U međuvremenu, grčko ministarstvo odbrane u utorak je demantovalo tvrdnje Ankare i saopštilo da su nepoznati avioni „bez prethodne najave” uleteli u grčki vazdušni prostor, gde je američki bombarder B-52 trebalo da izvrši izviđački let.
„Četiri lovca F-16 Ratnog vazduhoplovstva, koja su odmah prebačena sa Krita, utvrdila su da su nepoznati ciljevi bili naoružani turski lovci F-16, koji su presretnuti u skladu sa međunarodnim propisima i standardnom praksom“, navodi se u saopštenju.
„O situaciji su obavešteni nadležni organi NATO-a i SAD. Svaki drugi opis činjenica je lažan“, dodala je grčka agencija.
Iako su i Grčka i Turska članice NATO-a, one su decenijama bile u zavadi oko brojnih pitanja, uključujući teritorijalne pretenzije u Egejskom moru i tamošnjem vazdušnom prostoru.
Godine 2020. tenzije su se rasplamsale zbog istražnog bušenja u oblastima Mediterana gde Grčka i Kipar polažu pravo na ekskluzivne ekonomske zone, što je dovelo do pomorskog sukoba.
Turska je optužila Grčku da krši međunarodne sporazume militarizujući ostrva u Egejskom moru. Atina kaže da treba da brani ostrva, od kojih se mnoga nalaze u blizini turske obale, od potencijalnog napada turskih amfibijskih brodova.