Troškovi energije ugrožavaju opstanak britanskih pabova

Troškovi energije ugrožavaju opstanak britanskih pabova

Sve veći broj britanskih pabova se zatvara zbog rastućih računa za energiju i inflacije, pokazuju podaci koje je objavila računovodstvena firma UHI Hacker Young.

Prema izveštaju kompanije, 512 pabova i barova je propalo u Velikoj Britaniji prošle godine usred krize troškova života, u odnosu na 280 u 2021. Firma kaže da je broj takvih nesolventnosti skočio za čak 83% u 2022.

„Kriza troškova života, uključujući rast kamatnih stopa, uticala je na navike potrošača, zbog čega je manja verovatnoća da će trošiti na „nebitne stvari“, uključujući piće ili obrok u pabu. Štrajkovi na železnici su takođe sprečili mnoge mušterije da putuju u pabove u gradskim ili gradskim centrima“, navode autori izveštaja.

Inflacija povećava troškove koje sami pabovi moraju da plate za pivo i zalihe hrane, pokazuju rezultati. Kako mnoge ustanove nemaju ili nemaju nikakve ušteđevine ili kapacitete za zaduživanje nakon zatvaranja pandemije Covid-19, više njih je prinuđeno da zatvori svoja vrata.

„Ovo je posebno težak period za vlasnike pabova i barova, koji smatraju da moraju da troše sve više i više, a zarađuju sve manje. Nakon dužeg perioda izgubljenih prihoda tokom pandemije, kriza troškova života bila je poslednji ekser u kovčegu za mnoge“, rekao je Peter Kubik, jedan od analitičara koji stoje iza izveštaja.

Vest dolazi nakon što je britanska vlada objavila planove da smanji pomoć koju pruža preduzećima i organizacijama javnog sektora za plaćanje računa za energiju.

Aktuelna šema olakšice za račune za energiju, koja je uvedena u septembru prošle godine, navodno je obezbedila 18 milijardi funti (22 milijarde dolara) preduzećima za pomoć u rastućim troškovima energije. Međutim, šema se završava u martu, a novi paket podrške će navodno biti smanjen na 5,5 milijardi funti (6,7 milijardi dolara).

„Spiralni trošak energije je zabrinutost broj jedan naših članova skoro godinu dana i ostaje tako… Kao što ovi podaci pokazuju, nema sumnje da troškovi energije uzrokuju propast preduzeća – ljudi jednostavno ne mogu sebi priuštiti da spajaju kraj s krajem i ne preostaje im ništa drugo nego da zatvore radnju, što znači da zajednica gubi svoj pab ili pivaru, kao i poslove i sredstva za život koji uz to idu, zauvek“, rekla je Ema Meklarkin, izvršna direktorka Britanske asocijacije za pivo i pabove.