Česi su se dugo okupljali u seoskim pabovima da bi sustigli prijatelje ili proslavili posebne prilike u naciji poznatoj po svojoj kulturi piva, ali rastući troškovi i stezanje kaiša od strane pokrovitelja sada su ostavili mnoge vode u borbi za opstanak.
Kao i drugi pabovi širom zemlje, U Krislu u selu Sec, broj stanovnika od 318, pati od pada prihoda jer su kupci smanjili potrošnju za slobodno vreme – najnoviji udarac ustanovama koje se bore da se oporave od blokade pandemije.
„U mnogim selima, a možda čak i u našem, pab će prestati da postoji“, rekla je gradonačelnica Sec Helena Chitra, koja traži novog operatera za U Krislu, gde je tokom nedavne posete samo jedna mušterija pijuckala pivo dok je barmen proveravao svoje telefon.
„Pre pet ili 10 godina vikendom pab je bio pun. Nije bilo mesta za sedenje petkom ili subotom uveče“, rekla je ona.
Uprkos tome što su u svetu smanjili 129 litara piva po glavi stanovnika godišnje, Česi su se sve više okretali pijenju kod kuće – trend koji se zadržao nakon što se pandemija povukla i ranije zabrane pušenja koja je nanela štetu poslovanju pabova.
Prema Asahi’s Plzenski Prazdroj – pivaru čuvenog Pilsner Urkuell-a, oko 12% pabova u češkim gradovima sa manje od 5.000 ljudi zatvoreno je u poslednje tri godine – skoro duplo više nego u većim gradovima. Tržišni analitičari kažu da bi brzo rastući troškovi mogli da dovedu do smrti još mnogih.
„Ekonomija jednog paba u jednom selu nema često smisla“, rekao je Luboš Kastner, vlasnik restorana i član Češkog gastronomskog instituta. On je dodao da će ruralni objekti imati veći udarac kako se ekonomija pogorša.