Tim IAEA prikuplja uzorke mora u blizini Fukušime dok se tretirana radioaktivna voda ispušta u more

Tim IAEA prikuplja uzorke mora u blizini Fukušime dok se tretirana radioaktivna voda ispušta u more

Član tima Međunarodne agencije za atomsku energiju koji je posetio Fukušimu radi svog prvog uzorkovanja iz mora otkako je nuklearna elektrana Fukušima Daiči počela da ispušta prečišćenu radioaktivnu otpadnu vodu u more rekao je u četvrtak da ne očekuje porast nivoa radijacije u ribi ulovljenoj u regionalnim morima.

Tim IAEA je ranije u četvrtak posmatrao iverak i druge popularne vrste ribe koje su uhvaćene uz obalu i dovezene čamcima u luku Hisanohama u južnoj Fukušimi na aukciju.

„Mogu reći da ne očekujemo da ćemo videti bilo kakvu promenu u ribi“, rekao je Pol Mekginiti, naučnik IAEA za morsku radiologiju.

Mali porast nivoa tricijuma, koji se ne može ukloniti iz otpadnih voda Fukushima Daiichi pomoću sistema za prečišćavanje postrojenja koji se zove ALPS, moguć je na lokacijama blizu mesta ispuštanja, ali se očekuje da će nivoi radioaktivnosti biti slični onima izmerenim ranije. otpust prošle godine, rekao je.

Fukushima Daiichi počela je da ispušta otpadne vode u more 24. avgusta. Ispuštanju, za koje se očekuje da će se nastaviti decenijama, oštro su se protivile ribarske grupe i susedne zemlje, uključujući Južnu Koreju, gde su stotine ljudi protestovale.

Kina je odmah zabranila sav uvoz japanskih morskih plodova na dan kada je počelo izdavanje, što je naštetilo japanskim proizvođačima, prerađivačima i izvoznicima, a Rusija se nedavno pridružila Kini u trgovinskim ograničenjima.

IAEA je pregledala bezbednost ispuštanja otpadnih voda i u julu zaključila da bi, ako se sprovede kako je planirano, to imalo zanemarljiv uticaj na životnu sredinu, morski život i zdravlje ljudi.

Tokom posete od 16. do 23. oktobra, tim IAEA je takođe pregledao prikupljanje i preradu morske vode i morskog sedimenta u blizini postrojenja, koje je pretrpelo trostruko otapanje nakon zemljotresa i cunamija u martu 2011. godine.

Poseta IAEA je značajna ne samo zato što je prva otkako je počelo ispuštanje, već i zato što će IAEA moći iz prve ruke da vidi kako se riba uzorkuje i pakuje, rekao je Mekginiti. To će im pomoći da bolje procene rezultate, ne samo iz laboratorijskih ispitivanja i analize podataka, rekao je on.

IAEA je odabrala šest vrsta riba—maslinova iverka, grimizna oradea, crvenkasta skuša, japanska skuša, srebrna kukavica i vermikulisana riba napuhač—jer je poznato da imaju veći nivo radioaktivnosti od drugih vrsta zbog područja oko kojih se kreću u, rekao je McGinniti.

Japanska vlada je zatražila od IAEA da izvrši uzorkovanje životne sredine i ribe kako bi izgradila poverenje u podatke koje Japan pruža usred skepticizma u nekim državama članicama IAEA, rekao je Mekginiti ne navodeći koje zemlje.

Tim za prikupljanje uzoraka uključuje dvoje zaposlenih iz laboratorija IAEA za morsku životnu sredinu u Monaku, kao i stručnjake iz laboratorija u Kini, Južnoj Koreji i Kanadi.

Riba prikupljena u četvrtak trebalo je da bude otpremljena u laboratoriju Agencije za ribarstvo u Čibi, u blizini Tokija, gde će je tim IAEA pregledati u petak.

Oni će poslati identične uzorke u desetak laboratorija koje učestvuju, uključujući Japan, Kinu, Južnu Koreju i Kanadu, radi poređenja i analize radioaktivnosti i evaluacije, saopštila je IAEA.

Poslove uzorkovanja će pratiti posebna radna grupa IAEA koja će pregledati bezbednost tretirane radioaktivne vode.

Japanska vlada je osnovala fond za pomoć kako bi pomogla u pronalaženju novih tržišta i smanjila uticaj kineske zabrane morskih plodova. Mere obuhvataju privremeni otkup, zamrzavanje i skladištenje morskih plodova i promovisanje prodaje morskih plodova kod kuće.

TEPCO i vlada kažu da je ispuštanje vode u more neizbežno jer će rezervoari dostići svoj kapacitet od 1,37 miliona tona sledeće godine i biće potreban prostor u fabrici za njeno povlačenje iz upotrebe, za šta se očekuje da će trajati decenijama, ako je to moguće sve.

Kažu da se voda tretira kako bi se radioaktivni materijali smanjili na bezbedan nivo, a zatim se stotine puta razblaži morskom vodom kako bi bila mnogo bezbednija od međunarodnih standarda. Neki stručnjaci kažu da je takvo dugotrajno oslobađanje niske doze radioaktivnosti bez presedana i da zahteva pažljivo praćenje.