PARIZ – Francuska se u nedelju spremala za četvrti toplotni talas ovog leta, pošto je najgora suša do sada ostavila isušena sela bez bezbedne vode za piće, a farmeri su upozorili na preteću nestašicu mleka tokom zime, piše Rojters.
Kancelarija premijerke Elizabet Born formirala je krizni tim za suzbijanje suše koja je primorala mnoge sela da se oslanjaju na dostavu vode kamionima, što je podstaklo državno preduzeće EDF (EDF.PA) da obuzda proizvodnju nuklearne energije i stresne useve.
Očekuje se da će temperature dostići 37 stepeni Celzijusa na jugozapadu u nedelju pre nego što se vruć vazduh proširi na sever početkom nedelje.
„Ovaj novi toplotni talas će se verovatno pojaviti“, rekao je La Čejn Meteo, sličan američkoj kablovskoj službi The Veather Channel.
Nacionalna meteorološka agencija Meteo Frans saopštila je da je to najgora suša od kada su 1958. godine počeli da se evidentiraju i da se očekuje da će se suša pogoršati najmanje do sredine meseca. U proseku, u Francuskoj je u julu palo manje od 1 cm kiše.
Očekuje se da će žetva kukuruza ove godine biti 18,5 odsto manja u odnosu na 2021, saopštilo je ministarstvo poljoprivrede, baš kao što se Evropljani bore sa višim cenama hrane zbog izvoza žitarica iz Rusije i Ukrajine nižeg od uobičajenog.
U međuvremenu, nedostatak stočne hrane zbog suše značio je da bi moglo doći do nestašice mleka u narednim mesecima, saopštila je Nacionalna federacija sindikata poljoprivrednika.
Nuklearni operater EDF je prošle nedelje smanjio svoju snagu u elektrani u jugozapadnoj Francuskoj zbog visokih temperatura reke Garona, a izdao je neprekidna upozorenja za reaktore duž reke Rone.
Vruće vreme je pogoršalo probleme ovog preduzeća, sa problemima sa korozijom i produženim održavanjem na polovini njegovih 56 reaktora, što je smanjilo kapacitet dok se Evropa suočava sa energetskom krizom.
Ograničenja vode su na snazi u skoro celoj kopnenoj Francuskoj radi očuvanja vode, uključujući na mnogim mestima zabranu creva i navodnjavanja.