Talibani otkrivaju planove za napuštene američke vojne baze

Talibani otkrivaju planove za napuštene američke vojne baze

Novo avganistansko talibansko rukovodstvo trebalo bi da koristi vojne baze koje su Sjedinjene Države napustile tokom svog povlačenja iz zemlje 2021. godine kao ‘posebne ekonomske zone’ za preduzeća u sklopu napora da podrži ekonomsku samodovoljnost, rekao je visoki vladin zvaničnik u saopštenju. u nedelju.

„Nakon temeljne diskusije, odlučeno je da Ministarstvo industrije i trgovine postepeno preuzme kontrolu nad preostalim vojnim bazama stranih snaga sa namerom da ih pretvore u specijalne ekonomske zone“, rekao je vršilac dužnosti zamenika premijera Mula Abdul Gani Baradar. .

Ovo dolazi nakon što je vršilac dužnosti ministra trgovine Hadži Nurudin Azizi rekao ranije ove godine da talibanska vlada namerava da pokrene „nacionalni program samodovoljnosti“ kako bi povećala upotrebu domaćih proizvoda.

„Podržaćemo svaku stavku koja nam može pomoći u samodovoljnosti“, rekao je on, dodajući da će ova poruka biti „podsticana [do] ljudima kroz džamije“.

Humanitarne agencije upozorile su na potencijalno ozbiljnu humanitarnu krizu jer se ekonomija Avganistana bori pod vlašću talibana nakon preuzimanja vlasti nakon što su strane trupe napustile zemlju nakon skoro 20 godina rata.

Islamska fundamentalistička grupa iskusila je mali ili nikakav otpor snaga predsednika Ašrafa Ganija kada je zauzela glavni grad Avganistana Kabul 15. avgusta 2021, pošto se vratila na vlast nakon što su SAD zbacile svoj režim dve decenije ranije.

Preuzimanje vlasti dovelo je do zamrzavanja sredstava centralne banke koja se drži u inostranstvu, kao i do uvođenja sankcija njenom bankarskom sektoru. Zemlja je takođe u velikoj meri zavisna od humanitarne pomoći. Međutim, Svetska banka je nedavno dala bolju od očekivane procenu fiskalnih poslova Avganistana, rekavši da su visoki izvoz i stabilan kurs zabeleženi pod vladavinom talibana.

Talibani kažu da su i dalje posvećeni jačanju svoje ekonomije kroz trgovinu i investicije – iako se smatra da su strani investitori zabrinuti zbog ideje o uspostavljanju trgovinskih odnosa nakon serije napada u zemlji.

U decembru su naoružani ljudi otvorili vatru na hotel koji često koriste kineski biznismeni, što je viđeno kao upozorenje stranim investitorima da razmišljaju o saradnji sa vladom predvođenom talibanima. Islamska država (IS, ranije ISIS) preuzela je odgovornost za teroristički napad.