Tajlandski drevni grad Si Thep dodat je na listu svetske baštine

Tajlandski drevni grad Si Thep dodat je na listu svetske baštine

Drevni razrušeni tajlandski grad Si Thep, 1.500 godina star kompleks hramova, manastira i drugih zgrada, dodat je u utorak na Uneskovu listu svetske baštine.

Lokacija u provinciji Phetchabun—oko 200 kilometara sjeverno od Bangkoka—prva je kulturna lokacija na Tajlandu koju je UNESCO priznao od 1992. godine.

Tajlandski premijer Sreta Tavisin zahvalio je kulturnom telu UN na odluci, ali je ekspert upozorio da kompleks nije spreman za priliv turista.

Arheolozi datiraju statue i građevine Si Thep, koje je izgradila Dvaravati civilizacija, pre između 1.500 i 1.700 godina.

Na svom vrhuncu grad je bio uspešna kulturna i trgovačka metropola koja je slavila hinduistička i budistička verovanja.

Odluku je saopštio Unesko na sastanku u Rijadu, a Sreta je u pripremljenoj video poruci zahvalio delegatima na uvrštavanju na listu.

Si Thep je bio „blago ne samo za ljude širom sveta, već i za ljude svih generacija“, rekao je on.

„Radujem se što ću vam svima poželeti dobrodošlicu na sajt”.

Phatcharavat Vongsuvan, ministar prirodnih resursa i životne sredine, rekao je da je to „trenutak ponosa“ za njegovu zemlju.

Govoreći na konferenciji za novinare u glavnom gradu Bangkoku, on je pozvao ljude „da neguju lepotu Si Thepa, novog Uneskovog lokaliteta Tajlanda“.

Ali, predavač istorije i nasleđa Univerziteta Čulalongkorn, Phacha Phanomvan, rekao je da je lokacija „potpuno nepripremljena“ za iznenadni porast broja posetilaca.

„Posao počinje sada“, rekla je ona za AFP, upozoravajući na nedostatak osnovne infrastrukture, uključujući upravljanje otpadom, puteve u lošem stanju i bez parking mesta za velike turističke autobuse.

Ona je zabrinuta zbog neotkrivenih mesta i pljačke artefakata koji bi mogli da donesu veće cene na crnom tržištu zbog uvrštenja na listu baštine.

„Si Thep je već bio jedno od najopljačenijih lokacija na Tajlandu 1970-ih i 1980-ih godina“, rekla je ona.

Lokalitet takođe ima nerešene granice zemljišta i pitanja zoniranja koja pogađaju skoro 300 lokalnih seljana, uključujući desetine domaćinstava bez vlasničkog lista.

Zvaničnici su rekli da će od 20. do 24. septembra biti slobodan ulazak u Si Thep, koji je četvrti tajlandski lokalitet na Uneskovoj listi kulturne baštine.

UNESCO već priznaje istorijske gradove Ajutaja i Sukotai, kao i arheološko nalazište Ban Čijang na severoistoku Tajlanda.

Tajlandski zvaničnici se nadaju da će popis Uneska pomoći privlačenju više turista – vitalnog dela privrede kraljevstva, koja se borila nakon pandemije.