Vojno neutralna Švajcarska je upletena u domaće kontroverze oko planirane kupovine američkih borbenih aviona F-35A od 6,2 milijarde dolara, što je navelo zvaničnike odbrane da tvrde da bi svako odlaganje sporazuma imalo „teške posledice“ po bezbednost zemlje.
Saopštenje Ministarstva odbrane u Bernu u sredu usledilo je dan nakon što je švajcarska vlada potvrdila da su organizatori inicijative „Stop F-35“ prikupili potrebnih 100.000 validnih potpisa peticije kako bi iznudili referendum o tom pitanju. Aktivisti su pozvali da se glasanje održi u martu, istog meseca kada je vladin rok da zaključi ugovor o 36 mlaznih aviona sa američkim odbrambenim izvođačem Lokid Martin.
Švajcarsko odeljenje za odbranu saopštilo je nacionalnom Saveznom veću da predloženi raspored za referendum nije izvodljiv jer izvršna vlast i parlament ne bi imali dovoljno vremena da „obrade“ poruku koju su birači poslali pre isteka ponude Lokida.
„Poruka mora biti poslata parlamentu do zimskog zasedanja“, navodi se u saopštenju. „Kašnjenje u nabavci F-35A imalo bi teške posledice po bezbednost Švajcarske.
Deo zabrinutosti je da druge zemlje – uključujući Nemačku, Finsku i Kanadu – stoje u redu za kupovinu F-35 usred sukoba između Rusije i Ukrajine. Švajcarska bi mogla da bude gurnuta na začelje, i možda bi morala da plati višu cenu, ako bi morala da počne iznova na novom ugovoru sa Lokidom. Švajcarska vojska se utrkuje da unapredi svoju protivvazdušnu odbranu do 2030. godine.
Međutim, koalicija „Stop F-35“ – koja uključuje švajcarsku Socijaldemokratsku partiju, Zelenu stranku i antivojnu grupu – tvrdi da su jurišni avioni američke proizvodnje preskupi i da nisu pogodni za odbranu. fokusirane švajcarske vazduhoplovne snage. Vojna neutralnost je sadržana u švajcarskom ustavu, tako da su vazdušne snage zemlje ograničene uglavnom na patroliranje nebom u sopstvenom regionu. Kritičari takođe sugerišu da bi oslanjanje na F-35A previše zaplelo švajcarsku nacionalnu bezbednost sa Vašingtonom.
Švajcarska vlada je odabrala F-35A prošle godine, nakon što je takođe procenila francuski borbeni avion Rafale, Boeingov F/A-18 Super Hornet i Eurofighter Tiphoon, koji proizvodi grupa od četiri zemlje koju predvodi Erbas.