Sudijama u Engleskoj i Velsu dato odobrenje da koriste AI u pisanju pravnih mišljenja

Sudijama u Engleskoj i Velsu dato odobrenje da koriste AI u pisanju pravnih mišljenja

Engleski pravni sistem, star hiljadu godina i još uvek ukorenjen u tradicijama poput nošenja perika i ogrtača, preduzeo je oprezan korak u budućnost. Sudski organi i tribunali su prošlog meseca saopštili da će dozvoliti sudijama da koriste veštačku inteligenciju u procesu donošenja presuda.

Veštačka inteligencija će imati ulogu u pisanju mišljenja, ali s obzirom na tehnološke izazove, naglašeno je da ne sme biti korišćena za istraživanje ili pravne analize, kako bi se izbegle moguće fabricirane, obmanjujuće i pristrasne informacije.

„Naša sudija ne moraju da se plaše pažljive upotrebe veštačke inteligencije“, izjavio je Džefri Vos, drugi po rangu sudija u Engleskoj i Velsu. „Međutim, moraju da obezbede poverenje i preuzmu punu ličnu odgovornost za sve što proizvedu.“

U vreme kada naučnici i pravni stručnjaci razmišljaju o budućnosti u kojoj bi veštačka inteligencija mogla da zameni advokate, pomogne u odabiru porotnika ili čak odlučivanju u predmetima, pristup pravosuđa 11. decembra je uzdržan. Ovaj korak, iako oprezan, predstavlja proaktivni pristup za profesiju koja se sporo prilagođava tehnološkim promenama, dok se društvo suočava sa brzim napretkom tehnologije koja se smatra i lekom i pretnjom.

„U toku je živa javna debata o tome da li i kako regulisati veštačku inteligenciju“, izjavio je Rajan Abot, profesor prava na Univerzitetu u Sariju i autor knjige „Razumni robot: veštačka inteligencija i zakon“.

Dok su evropske institucije već pre pet godina donosile etičku povelju o upotrebi veštačke inteligencije u pravosudnim sistemima, Engleska i Vels su sada postali predvodnici korisćenja veštačke inteligencije u sudstvu, mada to nije prvo takvo uputstvo. Ipak, ove smernice su odjeknule pozitivno među pravnim stručnjacima koji očekuju da će biti široko prihvaćene širom sveta.

Dok se pravosudni sistem u Americi još uvek nije usmerio ka smernicama o veštačkoj inteligenciji, pojedinačni sudovi i sudije na federalnom i lokalnom nivou već postavljaju svoja pravila. Ove smernice za Englesku i Vels, kao jedan od prvih takvih setova smernica na engleskom jeziku, predstavljaju važan korak za sudstvo koje prihvata tehnologiju, ali s oprezom.

Smernice pružaju upozorenja o ograničenjima tehnologije, posebno ističući opasnosti od korišćenja chatbotova, kao što je popularni ChatGPT, koji je nedavno bio u centru pažnje zbog svoje sposobnosti brzog generisanja različitih vrsta tekstova. Sudijama je naređeno da ne dele privatne ili poverljive informacije putem ovakvih alatki.

Ostala upozorenja uključuju svest o tome da veći deo materijala na kojem su obučeni AI sistemi dolazi sa interneta i često se oslanja na američki zakon. Ipak, pravnici koji rutinski pišu odluke sa desetinama – pa čak i stotinama – stranica, mogu koristiti veštačku inteligenciju kao sekundarni alat, naročito kada je u pitanju pozadinski materijal ili sumiranje informacija koje već znaju, prema smernicama suda.

Uprkos oprezi, pojedini sudije su izrazili pozitivno mišljenje o upotrebi veštačke inteligencije u pravosuđu. Sudija Apelacionog suda Kolin Birs je nedavno istakao kako mu je ChatGPT pomogao u pisanju pasusa u oblasti prava koju dobro poznaje.

Sudski sistem Engleske i Velsa očigledno priznaje značaj tehnološkog napretka, ali smernice ukazuju da sudovi prihvataju tehnologiju s oprezom, te da se radi na očuvanju integriteta pravosuđa u doba brzih promena.