Mesec dana nakon što su misteriozni dronovi prvi put prijavljeni iznad Nju Džersija, vlasti i dalje pokušavaju da utvrde odakle dolaze, dok se opažanja povećavaju i šire se u susedne države.
Još uvek se mnogo toga ne zna o dronovima, ali FBI, Državna bezbednost i Bela kuća su izjavili da nema dokaza da su ih lansirali strani protivnici ili da predstavljaju bezbednosne rizike. Veruje se da su mnogi avioni sa posadom koji se lete legalno.
Deniz Erdogmus, stručnjak za bespilotne letelice sa Univerziteta Northeastern i glavni tehnološki direktor univerzitetskog istraživačkog instituta Kostas, kaže da ima još mnogo toga da se nauči o misterioznim dronovima pre nego što se prebrzo donosi zaključak.
Istraživački institut Kostas proučava dronove kako bi poboljšao bezbednost i otpornost. Njegovo postrojenje za letenje sa bespilotnim vazdušnim sistemom (UAS) uključuje specijalizovane oblasti za testiranje performansi dronova i antenskih sistema i podržava saradnju sa industrijom i vladom.
Kako se situacija razvija, Erdogmus sugeriše da bi misteriozne bespilotne letelice mogle da upravljaju privatna kompanija sa ciljem da „testiraju granice onoga što mogu da urade“.
„Moja najbolja pretpostavka je da su to privatne bespilotne letelice koje bi mogle da rade legitimno“, kaže Erdogmus, ugledni profesor na Fakultetu inženjerskih nauka.
Ipak, kaže on, nedostatak odgovornosti je zbunjujući.
„Posle mesec dana koliko su bili u vestima, zašto ne kažu: ‘Izvinite na neprijatnosti. Samo smo mi poslovali legalno po propisima'“, pita Erdogmus.
Guvernerka Masačusetsa Maura Hili u subotu se oglasila na društvenim mrežama kako bi se pozabavila uočavanjem drona u svojoj državi, rekavši da „pomno prati situaciju“.
Operateri dronova treba da se pridržavaju svih važećih zakona, propisa i odgovarajućih operativnih procedura, obezbeđujući bezbedno i odgovorno korišćenje dronova“, rekla je ona.
Ovo nisu vaši tipični hobi dronovi koji se koriste u rekreativne svrhe – navodno su prečnika do 6 stopa i odgovaraju dimenzijama modela komercijalnog kvaliteta.
Erdogmus kaže da se dronovi ove veličine obično koriste za transport stvari. Amazon, na primer, koristi dronove za isporuke na odabranim tržištima.
Prema propisima FAA, bespilotne letelice ove veličine treba da emituju signale koji identifikuju njihovu poziciju preko pravila agencije za daljinsku identifikaciju, kaže Erdogmus, iako je moguće da bi ove vrste dronova mogle da dele svoj ID, ali da ih tipični sistemi za praćenje leta i dalje ne otkrivaju.
Nakon uočenih dronova u Nju Džersiju prošlog meseca, FAA je izdala zonu zabrane letenja iznad vojne baze Pikatini Arsenal i Trampovog nacionalnog golf kluba Bedminster – oblasti u blizini gde su prijavljeni dronovi.
Erdogmus sumnja da se u kritičnim oblastima više neće izdavati naređenja o zoni letenja ako se pojave dronova nastave da se šire.
Novoizabrani predsednik Donald Tramp i drugi kažu da dronove treba oboriti, ali Erdogmus kaže da postoje i drugi načini da se presretnu u svrhe prikupljanja obaveštajnih podataka.
Na primer, još jedan dron opremljen mrežom mogao bi da se koristi za zaglavljivanje njihovih propelera, kaže on. Takođe, misteriozni dronovi bi takođe mogli biti oboreni putem sajber napada.
Bilo koja od ovih metoda bila bi bolja i manje opasna od pucanja na dronove, kaže Erdogmus.
„Postoji niz metoda za onesposobljavanje dronova, a da se ne ispaljuju meci na njih“, kaže on. „Pomalo je nepromišljeno da počnete da obarate stvari.
Ako dronovima u stvari upravljaju benigni akteri, Erdogmus veruje da će istražitelji na kraju moći da odrede odakle potiču.
„To bi mogle biti legitimne vladine operacije“, kaže on. „To bi mogle biti legitimne privatne operacije“, kaže on. „U oba slučaja, mislim da možda postoje informacije koje još nisu objavljene u vestima da bi se znalo šta se dešava.“