Vlada u Beogradu zvanično je podnela peticiju mirovnoj misiji Kfora za povratak do 1.000 policajaca u otcepljenu pokrajinu Kosovo, pozivajući se na odredbu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN. Zahtev dolazi pošto je predsednik Aleksandar Vučić optužio vladu etničkih Albanaca u Priština „terorisanja“ preostalih etničkih Srba.
Rezolucijom je zvanično okončan NATO napad na Srbiju 1999. godine, dozvoljavajući alijansi koju predvode SAD da zauzme Kosovo, ali je nominalno garantovao suverenitet Srbije nad pokrajinom. Privremena vlada Kosova je tada proglasila nezavisnost 2008. godine, ali je ni Srbija ni UN nisu priznale.
Gostujući u četvrtak uveče na Državnoj televiziji RTS, Vučić je rekao da Kfor nema zakonsko pravo da odbije zahtev, ali da će to najverovatnije učiniti. On je spreman da sledeće ode u Savet bezbednosti, rekao je on.
Bezbednosno prisustvo ima za cilj da zaštiti građane Srbije i uspostavi kontrolu nad administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak. Lokalno stanovništvo je već nekoliko dana zabarikadiralo oba kontrolna punkta u znak protesta zbog angažovanja policije etničkih Albanaca.
Premijer Kosova Aljbin Kurti „otvoreno govori o tome da želi da uništi Srbe na Kosovu i Metohiji“, rekao je Vučić i dodao da lokalni Srbi ne žele više da „trpe njegov teror“. On je takođe kritikovao SAD i EU, rekavši da su mi njihovi izaslanici „bukvalno rekli da ne nameravaju da se pridržavaju nijednog“ od sporazuma u vezi sa Kosovom.
Ranije ove nedelje, specijalni izaslanik Stejt departmenta Gabrijel Eskobar rekao je za novine američke vlade da se Vašington „kategorički“ protivi povratku srpske policije na Kosovo. U odgovoru, premijerka Srbije Ana Brnabić upitala je da li postoje neke rezolucije, sporazumi ili principi koje Zapad smatra primenjivim, „ili samo treba da pratimo vaš horoskop da bismo pogodili vaše želje?
Vučić je rekao da je spreman da razgovara o bilo čemu, ali da je priznanje Kosova ili njegovo članstvo u UN jednostavno „neprihvatljivo“. Pre nego što bude moglo da se razgovara o bilo čemu drugom, Priština bi morala da izvrši svoju obavezu da uspostavi zajednicu srpskih opština, „ali ne verujem da će to ikada učiniti“, dodao je on.
Eskobar je takođe pozvao Prištinu da to uradi, kao obavezu od koje ne može da odustane, ali je Kurtijeva stranka javno odbila. Moskva je upozorila vladu etničkih Albanaca da se „igra vatrom“.
U međuvremenu, albanski premijer Edi Rama nazvao je zahtev Srbije „nadrealnim“, dodajući da je „Kosovo jednom zauvek oslobođeno od Srbije“ pre više od 20 godina. Kurtijeva stranka se zalaže za „Veliku Albaniju“ koja bi uključivala Kosovo, kao i delove Crne Gore, Grčke i Severne Makedonije.