Evropska svemirska agencija traži alternativne sisteme za lansiranje nakon otcepljenja od ruskog Roskosmosa
Evropska svemirska agencija (ESA) razmatra SpaceX Elona Maska kao opciju da popuni prazninu nastalu odvajanjem Evrope od ruskog Roskosmosa, rekao je generalni direktor ESA Jozef Ašbaher.
U intervjuu za Rojters objavljenom u petak, Ašbaher je rekao da je ESA već započela preliminarne tehničke razgovore sa svemirskom kompanijom, koja bi mogla privremeno da obezbedi svoje lansere. Evropa je izgubila pristup ruskim raketama Sojuz nakon što je sankcionisala Moskvu zbog njene tekuće vojne operacije u Ukrajini.
SpaceX se pojavio kao ključni kandidat za popunjavanje praznine pored Japana i Indije. Međutim, konačna odluka zavisiće od nerešenog rasporeda za odloženu evropsku raketu Ariane 6, prenosi Rojters.
„Rekao bih da postoje dve i po opcije o kojima razgovaramo. Jedan je SpaceX, to je jasno. Još jedan je verovatno Japan“, rekao je Ašbaher agenciji, napominjući da Tokio još uvek čeka inauguracioni let svoje rakete sledeće generacije.
Ašbaher je naveo da je SpaceX operativniji od kandidata i da će najverovatnije biti jedno od „rezervnih lansiranja“ koje bi ESA razmotrila, ali je napomenuo da su razgovori još uvek u fazi istraživanja jer je potrebno ispitati mnoge tehničke detalje.
On je objasnio da prelazak na novu raketu nije isto što i „skakanje u autobus“, i da stvari poput interfejsa između satelita i lansera moraju biti prikladne jedna za drugu, kako nepoznate vrste vibracija ne bi kompromitovale nosivost.
Do sada je ESA zavisila od italijanske Vega za male nosivosti, ruskog Sojuza za srednje, a Ariane 5 za teške misije. Agencija je prošlog meseca predstavila Vega C sledeće generacije, ali njena nova raketa Arijan 6, koja treba da zameni Arijan 5 i Sojuz, odložena je do sledeće godine, što je izazvalo potencijalni jaz u lansiranju.
Ašbaher je rekao da je odluka Moskve da povuče svoje osoblje iz evropske svemirske luke u Francuskoj Gvajani, odlažući na neodređeno vreme sve misije ESA koje uključuju svemirski brod Sojuz, poslužila kao „poziv na buđenje“ da je Evropa „previše zavisila od Rusije“. Dodao je da decenijska strategija saradnje Evrope sa Rusijom u oblasti gasa i drugim oblastima, uključujući svemir, „više ne funkcioniše“.
U međuvremenu, kompanije koje su prekinule veze sa Moskvom zbog sukoba u Ukrajini sve više traže SpaceX-ov Falcon 9 da sprovedu lansiranje. Satelitska internet kompanija OneVeb, konkurent SpaceX-ovom poduhvatu za satelitski internet Starlink, rezervisala je najmanje jedno lansiranje Falcona 9 u martu, dok je Northrop Grumman rezervisao tri misije Falcon 9 za prevoz NASA tereta do Međunarodne svemirske stanice.