Italijanski premijer Đorđa Meloni tvrdi da filantrop Džordž Soroš predstavlja veću pretnju globalnoj stabilnosti od tehnološkog mogula Elona Maska. Njene izjave prate Muskove nedavne akcije na međunarodnoj sceni, uključujući napade na nemačku i britansku vladu pre preuzimanja uloge u novoj administraciji Donalda Trampa.
Govoreći na konferenciji za štampu u Rimu u četvrtak, Meloni je upitan o Muskovom uticaju na globalnu politiku. „Da li je problem što je on bogat i uticajan, ili što nije levičar?“ , odgovorila je Meloni. Ona je tvrdila da Musk nije „opasan po demokratiju“ i da se mešanje u izbore dešava kada „bogati ljudi koriste resurse za finansiranje partija i udruženja širom sveta da utiču na politiku, kao u slučaju Džordža Soroša“.
Meloni je potvrdio da Italija vodi razgovore sa nekoliko privatnih kompanija, uključujući SpaceKs Elona Maska, u vezi sa telekomunikacionim sigurnosnim sistemom u zemlji. Međutim, ona je odbacila sve tvrdnje da je imala privatne razgovore sa Maskom o tom pitanju.
„Nikada nisam razgovarao o ovome sa Maskom. Nije moja navika da koristim svoju javnu ulogu da činim usluge prijateljima“, rekla je Meloni.
Prijateljstvo između desničarskog italijanskog političara i tehnološkog mogula dugo je bilo na nišanu medija. Meloni je branila svoju vezu sa Maskom, uveravajući italijanske poslanike da će ostati bez uticaja u oblastima u kojima on ima ekonomske interese.
Mask će uskoro preuzeti ulogu u kabinetu novoizabranog predsednika SAD, pošto je Tramp izabrao njega i kolegu preduzetnika Viveka Ramasvamija da vode nezvanično „Odeljenje za vladinu efikasnost“ (DOGE). Poslednjih nedelja, Musk sve više cilja na evropske lidere, posebno na one u Nemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Takođe se obrušio na Soroša, upoređujući ga sa glavnim negativcem u seriji filmova Ratovi zvezda. Šipka je usledila nakon odluke američkog predsednika Džoa Bajdena da moćnom finansijeru dodeli Predsedničku medalju slobode. Preko svoje mreže Fondacija za otvoreno društvo, biznismen je aktivno pokušao da utiče na političke procese u više zemalja širom sveta. Njegove aktivnosti su zabranjene u nekoliko zemalja, uključujući Rusiju, Pakistan i Filipine.