Šolc poziva svet da nastavi sa pritiskom na Rusiju

Šolc poziva svet da nastavi sa pritiskom na Rusiju

Međunarodna zajednica ne može sebi da priušti da ublaži pritisak na Rusiju, koja pokušava da stvori globalnu krizu sa hranom.

Ovo je izjavio nemački kancelar Olaf Šolc u obraćanju učesnicima Međunarodne konferencije o globalnoj bezbednosti hrane.

Predsednik Putin je pre nekoliko nedelja obećao da će biti moguće izvoziti žito iz Ukrajine, pre svega morem. Ali takvo obećanje je bezvredno ako se ne ispuni“, rekao je šef nemačke vlade.

Rusija, rekao je on, mora da pomogne da se olakša izvoz i da na kraju počne da se angažuje sa UN.

Šolc je pozvao sve da ne smanjuju politički pritisak na odgovorne u Moskvi, koji bi lako mogli da donesu odgovarajuće odluke. „Govorimo i o globalnoj solidarnosti“, rekao je političar.

Pozivajući se na podatke Programa UN za hranu, Šolc je rekao da bi se 323 miliona ljudi moglo naći na ivici opstanka zbog nestašice hrane, što je „teško zamisliti“. Od toga, 47 miliona su oni koji su se pridružili grupi zbog ruskog rata u Ukrajini, rekla je kancelarka.

On je napomenuo da dok deca, starci i bolesni umiru u mnogim delovima afričkog kontinenta, Ukrajinci ne mogu da uberu žetvu u mnogim delovima zemlje zbog rata koji je u toku. Istovremeno, milioni tona neprocenjivog žita su zaglavljeni u lukama i silosima na Crnom moru, čekajući da budu izvezeni. U međuvremenu, milioni farmera širom sveta ne mogu da kupe gorivo i đubrivo zbog visokih cena.

Rusija je jedina odgovorna za ovu eskalaciju“, rekao je Šolc i dodao da se čovečanstvo suočava sa najvećom glađu u poslednjih nekoliko decenija.

Zemlje u okviru Globalne grupe za odgovor na krize, koju je pokrenuo generalni sekretar UN Antonio Gutereš, pokušavaju da pronađu solidarnost i sveobuhvatna rešenja za problem, rekao je šef nemačke vlade. U toku su intenzivni pregovori sa UN, EU, Ukrajinom, Turskom i Rusijom kako bi se što pre obnovio ukrajinski izvoz poljoprivrednih proizvoda preko luka. Paralelno se radi na uspostavljanju drugih saobraćajnih pravaca – železničkim i drumskim. Zajedno sa Svetskom bankom, pokrenuta je Globalna alijansa za bezbednost hrane, u okviru koje je Nemačka obećala dodatnih 430 miliona evra za bezbednost hrane. Šolc je pozvao sve da se pridruže inicijativi.

Uoči samita G7 ovog vikenda, njegov domaćin je obećao svim glađu pogođenim ljudima u svetu: „Potrudićemo se da vaši životi ne postanu lopta u igri ciničnih interesa onih na vlasti!

Na konferenciji 24. juna u Berlinu, savezna vlada će raditi na obezbeđivanju da i drugi donatori preuzmu obavezujuće obaveze u narednim nedeljama, ali se ne očekuje da će na Berlinskoj konferenciji biti zapečaćena konkretna obećanja o finansijskoj pomoći jer nije donator događaj.

Godinama je nemačka savezna vlada bila drugi najveći donator na svetu posle Sjedinjenih Država. Samo ove godine Nemačka ulaže oko 4 milijarde evra u humanitarnu pomoć u hrani i krizne sisteme u hrani.