Snage SAD i EU podstiču odbor IAEA da naredi Iranu hitnu saradnju

Snage SAD i EU podstiču odbor IAEA da naredi Iranu hitnu saradnju

Sjedinjene Države, Britanija, Francuska i Nemačka žele da odbor UN-a za nuklearni nadzor usvoji rezoluciju u kojoj se naziva „od suštinskog značaja i hitno“ da Iran objasni tragove uranijuma pronađene na tri neprijavljena mesta, njihov tekst je video Rojters je pokazao.

Nacrt rezolucije poslat je drugim zemljama u Upravni odbor Međunarodne agencije za atomsku energiju od 35 zemalja u petak uoči tromjesečnog sastanka koji počinje u srijedu. Takođe dolazi dan nakon što je IAEA objavila izveštaj, koji je takođe video Rojters, o višegodišnjoj istrazi tragova.

Iran je pristao da održi sastanak sa zvaničnicima IAEA u Teheranu nakon sastanka odbora sledeće nedelje kako bi postigao napredak u zastoju istrage. Ovo pitanje je predstavljalo prepreku širim razgovorima o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. sa svetskim silama, pošto je Teheran zahtevao prekid istrage u tim razgovorima.

„(Odbor guvernera) odlučuje da je od suštinskog značaja i hitno… da Iran deluje kako bi ispunio svoje zakonske obaveze i… bez odlaganja preduzme sledeće radnje“, navodi se u tekstu od petka i navodi radnje kao što je pružanje verodostojnih objašnjenja za tragove.

Ostale navedene radnje su uključivale „obezbeđivanje svih informacija, dokumentacije i odgovora koji su potrebni Agenciji” i „obezbeđivanje pristupa lokacijama i materijalu koji su potrebni Agenciji, kao i uzimanje uzoraka po proceni Agencije”.

U nacrtu teksta, koji bi trebalo da bude usvojen prostom većinom članova odbora, takođe se navodi da odbor „izražava duboku zabrinutost da pitanja zaštitnih mera u vezi sa tri neprijavljene lokacije ostaju nerešena zbog nedovoljne suštinske saradnje Irana“.

Odbor je doneo sličnu rezoluciju u junu, kada su se tome usprotivile samo Kina i Rusija. Iran ima tendenciju da se buni zbog takvih rezolucija – na poslednju je odgovorio uklanjanjem nadzornih kamera IAEA i druge opreme za nadgledanje instalirane u okviru sada već uveliko izdubljenog sporazuma iz 2015.

Od tada, Iran je instalirao stotine naprednijih centrifuga, mašina koje obogaćuju uranijum, povećavajući njegovu sposobnost da obogaćuje daleko iznad granica postavljenih sporazumom iz 2015. godine, koji je počeo da krši 2019. kao odgovor na povlačenje SAD 2018. pod tadašnjim predsednikom Donaldom Tramp.