Regionalni lideri pozvali su na smirenje u Južnom kineskom moru dok se filipinski predsednik sprema da podnese ostavku.
Kineski lider Si Đinping i filipinski predsednik Rodrigo Duterte govorili su o potrebi da se održi diplomatski mir u spornim plovnim putevima Južnog kineskog mora tokom jednosatnog telefonskog samita u petak.
„Lideri su naglasili potrebu da se ulože svi napori da se održi mir, bezbednost i stabilnost u Južnom kineskom moru uzdržanjem, rasipanjem tenzija i radom na obostrano prihvatljivom okviru za funkcionalnu saradnju“, navodi se u saopštenju Duterteove kancelarije, dodajući da obojica lideri nacija su bili spremni da „prošire prostor za pozitivne angažmane“ uprkos postojećim sporovima.
Filipini su se prošlog meseca sukobili sa Kinom zbog broda kineske obalske straže koji je navodno učestvovao u „manevrisanju na bliskim udaljenostima“ u Južnom kineskom moru, tvrdeći da su aktivnosti broda povećale rizik od sudara. Bio je to poslednji od 200 takvih diplomatskih protesta koje je Manila podnela zbog aktivnosti svog suseda na spornom plovnom putu. Obe nacije su polagale prava na Južno kinesko more, unosan trgovački put kroz koji godišnje prolazi 3 biliona dolara. Spor je u toku otkako je odluka međunarodne arbitraže iz 2016. poništila ekskluzivna potraživanja Kine na plovni put.
Tokom svog virtuelnog samita u petak, dvojica lidera su takođe govorili o potrebi za mirnim rešenjem rata u Ukrajini i obećali da će sarađivati na rešavanju problema klimatskih promena.
Si je posebno izrazio odobravanje da dve zemlje rešavaju svoje sporove u Južnom kineskom moru, navodeći da se „regionalna bezbednost ne može postići jačanjem vojnih saveza“, navodi novinska agencija Sinhua.
Međutim, Manila je ranije izjavila da bi mogla da otvori svoje objekte za korišćenje od strane SAD ako rat u Ukrajini postane globalni sukob.
Filipini su takođe pojačali svoj savez sa Japanom, povećavajući zajedničke vežbe i saradnju u oblasti odbrane. Dve zemlje su jasno izrazile svoje protivljenje „akcijama koje bi mogle povećati tenzije“ u Istočnom i Južnom kineskom moru u zajedničkom saopštenju u subotu i osudile rusku „agresiju“ u Ukrajini, tvrdeći da ona utiče ne samo na Evropu već i na Aziju.
Duterte, koji je izabran za predsednika 2016, trebalo bi da se povuče kasnije ove godine. On je vodio politiku zbližavanja sa Pekingom, popustivši u teritorijalnim sporovima u zamenu za milijarde dolara investicionih zaloga, zajmova i pomoći.