VAŠINGTON — U velikoj akciji za rešavanje klimatskih promena, Senat je u sredu ratifikovao međunarodni sporazum koji primorava Sjedinjene Države i druge zemlje da ograniče upotrebu hidrofluorougljenika, veoma moćnih gasova staklene bašte koji se obično koriste u hlađenju i klimatizaciji koji su daleko moćniji od ugljen-dioksida.
Takozvani amandman iz Kigalija na Montrealski protokol iz 1987. o zagađenju ozonom zahteva od zemalja učesnica da postepeno smanje proizvodnju i upotrebu hidrofluorougljenika, takođe poznatih kao HFC, za 85% u narednih 14 godina, kao deo globalnog postepenog ukidanja sa ciljem usporavanja klime. promeniti.
Senat je odobrio sporazum, 69-27, iznad margine od dve trećine potrebne za ratifikaciju.
HFC se smatraju glavnim pokretačem globalnog zagrevanja i na meti su širom sveta. Skoro 200 zemalja postiglo je dogovor 2016. u Kigaliju, Ruanda, o ograničavanju HFC-a i pronalaženju zamene koje je prijateljskije za atmosferu. Više od 130 zemalja, uključujući Kinu, Indiju i Rusiju, zvanično je ratifikovalo sporazum, za koji naučnici kažu da bi mogao da pomogne svetu da izbegne globalno zagrevanje od pola stepena Celzijusa.
Predsednik Džo Bajden obećao je da će prihvatiti sporazum sa Kigalijom tokom predsedničke kampanje 2020. i podneo je sporazum Senatu prošle godine, mesecima nakon što je Agencija za zaštitu životne sredine predložila pravilo koje bi ograničilo američku proizvodnju i upotrebu HFC-a u skladu sa Kigalijom. Pravilo EPA je, zauzvrat, usledilo nakon zakona iz 2020. koji je usvojio Kongres kojim se odobrava 15-godišnje postepeno ukidanje HFC-a u SAD.
„Amandman iz Kigalija biće jedna od najznačajnijih dvostranačkih mera koje Senat preduzima tokom cele godine“, rekao je lider većine u Senatu Čak Šumer, D-N.I.
Ratifikovanjem sporazuma, „ne samo da ćemo zaštititi našu planetu“, rekao je Šumer u utorak, već će senatori takođe pružiti „zlatnu priliku da pomognu američkim preduzećima da dominiraju u (globalnom) biznisu u nastajanju″ rashladnih fluida koji se ne oslanjaju na HFC.
„Ako ne uspemo da ratifikujemo amandman, ostatak sveta će krenuti dalje bez nas“, rekao je Šumer. „Bez Kigalija, mi ćemo igrati drugu gusle nacijama poput Kine, čije će poslovanje nadmašiti naše u razvoju održivih alternativa HFC-u, preuzimajući poslove koji po svim pravima pripadaju ovde u Americi.″
Privredna komora SAD takođe je pozvala na odobrenje, nazvavši amandman „pobedom za ekonomiju i životnu sredinu“.
Ratifikacija u Senatu „pojačala bi konkurentnost američkih proizvođača koji rade na razvoju alternativnih tehnologija i izjednačila globalne ekonomske uslove“, navodi grupa u pismu Senatu.
Ratifikacija amandmana „nastavila bi važnu, dvostranačku akciju koju je Kongres preduzeo 2020. usvajanjem američkog zakona o inovacijama i proizvodnji, kojim se postepeno ukida domaća proizvodnja HFC-a“, rekao je Džek Hauard, viši potpredsednik komore za vladine poslove.
Chris Jahn, predsednik i izvršni direktor Američkog saveta za hemiju, industrijske grupe, nazvao je amandman „ogromnom tržišnom šansom za naše članove da iskoriste prednosti tehnologija koje menjaju igru“ koje omogućavaju hlađenje na ekološki odgovorniji način od HFC-a.
„Ovo je jedna od onih zaista retkih stvari koje dobijate u svetu politike gde je dobitna” za životnu sredinu i poslovanje, rekao je on u intervjuu.
Svake godine milioni frižidera i klima uređaja se prodaju širom sveta, a američka preduzeća su spremna da zadovolje tu potražnju, rekao je Jan, navodeći rastuća tržišta u Aziji, Južnoj Americi i Evropi.
Dejvid Doniger, visoki zvaničnik za klimu i čistu energiju u Savetu za odbranu prirodnih resursa, rekao je da se amandman iz Kigalija nadovezuje na Montrealski protokol iz 1987. godine, koji je nazvao „najuspešnijim ugovorom o zaštiti životne sredine na svetu.″ Rekao je da se „ozon popravlja jer je svet preduzeo akciju da eliminiše″ hlorofluorougljenike, takođe poznate kao CFC, i druge hemikalije koje uništavaju ozon, rekao je Doniger.
Sledeći logičan korak je zamena HFC-a sigurnijim, komercijalno dostupnim alternativama, rekao je Doniger.
Demokratski senator Tom Karper iz Delavera, predsednik Senatskog komiteta za životnu sredinu i javne radove, rekao je da bi ratifikacija Kigalijskog amandmana „oslobodila milijarde dolara ekonomske koristi SAD i stvorila oko 150.000 američkih radnih mesta do 2027. godine“.
Karper i senator Džon Kenedi, R-La, zalagali su se za zakon iz 2020. o postepenom ukidanju HFC-a, rekavši da će američkim kompanijama dati regulatornu sigurnost potrebnu za proizvodnju alternativnih rashladnih tečnosti. Obojica predstavljaju države koje su dom hemijskih kompanija koje proizvode alternativna rashladna sredstva.