UN: Bogate zemlje moraju postići nultu neto emisiju ugljenika, do 2040

UN: Bogate zemlje moraju postići nultu neto emisiju ugljenika, do 2040

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je u ponedeljak bogate zemlje da unaprede svoje ciljeve postizanja neutralnosti ugljenika što bliže 2040., uglavnom od 2050. godine, kako bi „deaktivirali klimatsku tempiranu bombu“.

Predstavljajući završni izveštaj Međuvladine komisije za klimatske promene o uticajima i putanji globalnog zagrevanja, Gutereš je dao grubu procenu izazova za sprečavanje klimatske katastrofe.

„Čovečanstvo je na tankom ledu — i taj led se brzo topi“, rekao je šef Ujedinjenih nacija u video poruci dok je grupa eksperata IPCC-a objavila svoj najnoviji izveštaj, koji je uporedio sa „vodičem za preživljavanje čovečanstva“.

Gutereš je rekao da svet još uvek ima vremena da ograniči povećanje prosečne temperature na 1,5 stepeni Celzijusa u poređenju sa predindustrijskim vremenima, ali to zahteva „kvantni skok u klimatskim akcijama“ svih zemalja u svim sektorima.

„Počinje tako što stranke odmah pritisnu dugme za brzo premotavanje unapred na svojim neto nultim rokovima“, rekao je Gutereš, ali je priznao da zemlje imaju različite nivoe odgovornosti i sposobnosti da promene kurs.

Bogate zemlje treba da se posvete postizanju neutralnosti ugljenika što je moguće bliže 2040. godini, rekao je on, „ograničenju koje sve treba da poštuju“.

Kako stvari sada stoje, većina bogatih zemalja postavila je cilj 2050. godine, ali neke su ambicioznije, poput Finske (2035.) ili Nemačke i Švedske (2045.).

Lideri u ekonomijama u razvoju moraju se posvetiti dostizanju neto nule što je moguće bliže 2050. godini, rekao je on ne navodeći nijednu konkretnu naciju. Glavne zemlje u ovoj kategoriji postavile su udaljenije ciljeve poput Kine (2060) i Indije (2070).

Gutereš, koji će održati samit o klimatskim akcijama u septembru, ponovo je naglasio ulogu Grupe 20 — najvećih svetskih ekonomija i Evrope — koje su zajedno odgovorne za 80 odsto globalnih emisija gasova staklene bašte.

„Ovo je trenutak da se sve članice G20 okupe u zajedničkim naporima, udružujući svoje resurse i naučne kapacitete, kao i svoje dokazane i pristupačne tehnologije kroz javni i privatni sektor kako bi neutralnost ugljenika postala stvarnost do 2050. godine“, rekao je Gutereš.