Šef sindikalne organizacije smijenjen nakon istrage o donacijama EU

Šef sindikalne organizacije smijenjen nakon istrage o donacijama EU

Organizacija koja predstavlja sindikate širom sveta otpustila je svog generalnog sekretara nakon što je priznao da je primao donacije od osumnjičenog za veliki evropski skandal sa gotovinom za uticaj, rekavši da je afera ozbiljno narušila njenu reputaciju, piše AP.

Međunarodna konfederacija sindikata, koja tvrdi da predstavlja oko 200 miliona radnika širom sveta, navela je u saopštenju objavljenom posle sastanka tokom vikenda da „Luka Visentini više nema poverenje Generalnog saveta kao generalnog sekretara MKS“.

Visentini je imenovan na tu funkciju u novembru, ali je suspendovan sledećeg meseca nakon što su ga priveli belgijski tužioci koji su istraživali da li je kriminalna organizacija primala mito od predstavnika Katara i Maroka da bi uticala na odluke u Evropskom parlamentu.

Visentini nije optužen za ovu aferu i negira umešanost u bilo kakvu korupciju, ali ga je MKS suspendovao nakon što je priveden. On je priznao da je prihvatio donaciju od dobrotvorne grupe koju je osnovao čovek u centru skandala, Pjer Antonio Panceri, bivši poslanik Evropske unije.

Kancelarija ITUC-a za javne poslove odbila je da odgovara na mejlove ili da prihvati telefonske pozive novinara u nedeljama nakon što su belgijski tužioci pokrenuli nekoliko racija u Briselu u decembru, zaplenivši stotine hiljada evra u gotovini.

„Događaji u poslednjih nekoliko meseci naneli su značajnu štetu reputaciji MKS“, rekao je Akiko Gono, predsednik konfederacije, u saopštenju objavljenom na njenom sajtu u subotu. ITUC kaže da ima 332 pridružene organizacije u 163 zemlje i teritorije.

Specijalna komisija osnovana za istragu optužbi protiv Visentinija „nije pronašla nikakve dokaze da donacije iz Katara ili Maroka utiču na politiku ili program ITUC-a“, saopštila je organizacija. U saopštenju se navodi da će uskoro biti organizovan „vanredni Svetski kongres ITUC“ kako bi se imenovao Visentinijev stalni naslednik.

Panceri, italijanski državljanin, i još trojica optuženi su za korupciju, pranje novca i članstvo u kriminalnoj organizaciji zbog najvećeg korupcionaškog skandala u Evropskom parlamentu. Nedavno je postigao dogovor sa tužiocima, obećavajući da će navesti imena i navesti kako je mito plaćen u zamenu za blažu kaznu.