Dve saudijske avio-kompanije će kupiti 78 aviona Boeing 787 Dreamliner u skladu sa sporazumima objavljenim u utorak u ogromnoj narudžbini koja naglašava cilj Saudijske Arabije da se preobrazi u globalno čvorište za avijaciju.
Narudžba državnog avioprevoznika Saudia i potpuno novog startap-a Riiadh Air — posao koji bi mogao da dostigne čak 121 avion sa opcijama — predstavlja peti po veličini po komercijalnoj vrednosti u istoriji Boinga.
Ugovori su deo „nacrta ekonomske i socijalne reforme koji otvara Saudijsku Arabiju prema svetu“, rekla je Rima bint Bandar Al Saud, ambasadorka kraljevstva u Sjedinjenim Državama.
Najave dolaze samo dva dana nakon što je Fond za javna ulaganja Saudijske Arabije pokrenuo Rijad er. Saudijska kompanija sa sedištem u Džedi, poznata i kao Saudijska Arabija Erlajns, datira iz 1945. godine kada je dobila svoj prvi avion, poklon predsednika SAD Frenklina Ruzvelta.
Prestolonaslednik Mohamed bin Salman vidi vazduhoplovstvo kao ključnu komponentu svog programa reformi „Vizija 2030“ za preuređenje zemlje u čijem je centru nafta, predviđajući više nego utrostručenje godišnjeg saobraćaja na 330 miliona putnika do kraja decenije.
Iako Boing nije dao procenu ukupne vrednosti porudžbine, Bela kuća je saopštila da bi ona mogla da dostigne 37 milijardi dolara.
Bajdenova administracija je pozdravila tu najavu, koja dolazi nakon ogromne narudžbe Boinga koju je prošlog meseca objavila Er Indija, a koja će zajedno podržati preko milion radnih mesta u SAD u 44 države širom lanca snabdevanja vazduhoplovstvom.
Američki državni sekretar Entoni Blinken pohvalio je sporazum, ističući da je usledio nakon „godina razgovora, uključujući angažovanje američkih zvaničnika“.
Saopštenje takođe ukazuje na poboljšanje odnosa između Vašingtona i Rijada nakon što je Bajden prošle godine govorio o „posledicama“ nakon razočaranja odlukom Saudijske Arabije da smanji proizvodnju nafte.
„Kao što smo mnogo puta rekli, ovo je strateško partnerstvo, već osam decenija i kao svako partnerstvo ili prijateljstvo, imalo je i ima uspona i padova“, rekao je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.
„Radujemo se u pokušaju da se uverimo da ovo strateško partnerstvo zaista na svaki mogući način podržava naše interese nacionalne bezbednosti tamo u regionu i širom sveta.
Dogovor je takođe reklamirao republikanski senator Lindzi Grejem iz Južne Karoline, gde se sklapa širokotrupni 787.
Ova najava „učvršćuje prisustvo Boinga u Čarlstonu u godinama koje dolaze i potvrđuje kvalitet radne snage u Južnoj Karolini“, rekao je Grejem u saopštenju.
Prema pojedinostima, Rijad er je pristao da kupi 39 drimlajnera, sa opcijama za još 33 aviona, dok će Saudija kupiti 39 drimlajnera sa opcijama za još 10 aviona.
Rijad Er je okarakterisao najavljeni sporazum kao suštinski važan u nastojanju nove avio-kompanije da poveže Saudijsku Arabiju sa više od 100 destinacija do 2030. godine.
„Naša izjavljena posvećenost je da stvorimo avio-kompaniju svetske klase, a ovo partnerstvo sa Boingom u izgradnji flote je sledeći korak u postizanju aspiracija Saudijske Arabije kao globalnog transportnog čvorišta“, rekao je u saopštenju predsedavajući avio-kompanije Rijad Jasir Al-Rumajan. .
Kompanija se takođe nada da će saudijski glavni grad Rijad pretvoriti u regionalno turističko središte koje će biti rival Dubaiju i Dohi.
Saudijski zvaničnici su u novembru 2022. najavili planove za gigantski novi aerodrom u Rijadu, sa očekivanim udvostručenjem stanovništva grada.
Analitičari su doveli u pitanje izvodljivost ove težnje, a neki su opisali regionalno tržište kao već „zasićeno“.
Ipak, saudijska strategija delimično zavisi od osvajanja domaćeg tržišta u zemlji sa populacijom od oko 35 miliona, što zvaničnici vide kao veliku prednost za nacionalne prevoznike u odnosu na rivale Emirates i Katar Airvais.
Saudijska Arabija trenutno koristi više od 50 aviona Boeinga u svojoj mreži za velike relacije, saopštio je Boing.
U najavama nije preciziran datum isporuke mlaznjaka.
Suočen sa sve većim porudžbinama na rastućem tržištu putovanja, Boing, kao i evropski rival Erbas, bori se da brzo podigne proizvodnju, navodeći probleme u lancu snabdevanja.
Izvršni direktor Boeinga, Dejv Kalhun, rekao je u utorak za CNBC da „stvari idu nabolje“ u vezi sa lancem snabdevanja, iako investitori ne bi trebalo da očekuju „nikakva velika poboljšanja“.
Pored Boinga, saudijski ugovori imaju koristi i od General Electrica, koji proizvodi motore za Dreamliner.
Akcije Boinga porasle su 1,9 odsto na 207,15 dolara, dok su Dženeral elektrik porasle 2,5 odsto na 91,16 dolara.