Visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borel pozvao je Evropljane na „strateško strpljenje“ usred rasta cena izazvanih uvođenjem sankcija Rusiji, prenosi „Evropska istina“.
„Sada kada se rat (u Ukrajini) odugovlači i cena energenata raste, Evropa i druge zemlje se pitaju da li su ove sankcije i/ili neželjeni efekti preveliki. Ne potcenjujući različite probleme koji mogu nastati, uključujući pokušaje da bi ih zaobišli, sankcije ostaju važno oruđe političkih akcija“, rekao je visoki diplomata EU.
Ali, naravno, treba ih namenski koristiti, a pre svega zahtevaju strateško strpljenje, jer može potrajati da se dobije željeni efekat“, naglasio je on.
Borel je podsetio da jedna od najvažnijih restriktivnih mera protiv Rusije – naftne sankcije – stupaju na snagu do kraja 2022. godine. I iako Moskva može da pronađe nova tržišta prodaje, prinuđena je da tamo prodaje naftu sa popustom od oko 30 dolara.
„Naravno, ova brza detoksifikacija ruske energije uključuje značajne troškove za brojne zemlje i sektore sa kojima ćemo morati da se suočimo. Međutim, ovo je cena koju moramo da platimo za zaštitu naše demokratije i međunarodnog prava“, napisao je on u blogu.
Visoki predstavnik EU pozvao je Evropu da pokaže strateško strpljenje, jer će rat u Ukrajini biti dug, a „dopustiti Rusiji da pobedi značilo bi joj dozvoliti da uništi naše demokratije i samu osnovu svetskog poretka zasnovanog na međunarodnim pravilima.“
„Pošto ne želimo da ratujemo sa Rusijom, ekonomske sankcije i podrška Ukrajini su osnova ovog odgovora. I naše sankcije počinju da daju efekat, a biće još veći u narednim mesecima“, zaključio je Borel. .
Ograničenja koja je uvela Evropska unija kao odgovor na invaziju Rusije na Ukrajinu u punom obimu uticala su na ruski izvoz u EU u iznosu većem od 73 milijarde evra, što je oko 48%.