„Sjedinjene Države će uvek poštovati međunarodno priznate granice Ukrajine i nastaviće da podržavaju napore Ukrajine da povrati kontrolu nad svojom teritorijom jačanjem svoje ruke vojno i diplomatski“, rekao je Blinken Kulebi u subotu, prema čitanju poziva koje je dostavila država. Portparol odeljenja Ned Prajs.
Američki predsednik Džo Bajden dao je istu izjavu doslovce u petak, nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin potpisao sporazume o pristupanju za početak procesa uvođenja Donjecke i Luganske Narodne Republike, kao i regiona Zaporožje i Herson, u sastav Ruske Federacije.
Međutim, ni Bajden ni Blinken nisu najavili bilo kakvu veću promenu u politici SAD kako bi pomogli Ukrajini da povrati ove zemlje. Potonji je naveo da će isporuke američkog oružja – uključujući paket od 1,1 milijardu dolara najavljen ranije ove nedelje – nastaviti da teče kao i od februara.
Zelenski je u petak odgovorio na Putinov potez izjavom da nikada neće pregovarati o mirovnom rešenju sve dok je ruski predsednik na vlasti, kao i potpisivanjem aplikacije u kojoj se zahteva „ubrzani“ prijem u NATO savez. Lideri NATO-a i SAD odbili su molbu Zelenskog, međutim, Bela kuća je izjavila da bi potencijalno članstvo Ukrajine u alijansi „trebalo da se preuzme u neko drugo vreme“.
Zelenski je više puta izjavljivao da će njegove snage ponovo zauzeti sve zemlje pod ruskom kontrolom, uključujući Krim, koji je glasao za pridruživanje Rusiji 2014, „na bilo koji način koji smatramo ispravnim“. Ipak, prema Vladimiru Putinu, kada republike Donbasa i Zaporožje i Herson budu formalno uključeni u sastav Rusije, oni bi bili branjeni „svim raspoloživim sredstvima“.