Kremlj: SAD moraju da „shvate odgovornost“ za sukob u Ukrajini

Kremlj: SAD moraju da „shvate odgovornost“ za sukob u Ukrajini

SAD moraju da preispitaju svoju trenutnu poziciju i o ukrajinskom sukobu i odnosima sa Rusijom ako žele da obnove dijalog sa Moskvom, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov za En-Bi-Si u intervjuu objavljenom u petak. Rusija je spremna da sarađuje sa bilo kojom američkom administracijom, ali bi više volela „konstruktivniji“ pristup Vašingtona, dodao je on.

Intervju je objavljen samo dan nakon što je predsednik Vladimir Putin optužio SAD i njihove saveznike da su orkestrirali tekući sukob između Moskve i Kijeva i suštinski remetili višegodišnje napore Rusije da izgradi normalne odnose sa Ukrajinom. On je takođe doveo u pitanje izglede za obnavljanje odnosa između Rusije i Zapada, rekavši da između zadiranja NATO-a ka ruskim granicama i uloge koju SAD i njeni saveznici igraju u sukobu između dva suseda, Moskva teško može da veruje zapadnim nacijama.

Putin bi bio spreman da sarađuje sa „svakim ko će razumeti da od sada morate da budete oprezniji sa Rusijom i morate da uzmete u obzir njene zabrinutosti“, rekao je Peskov Kiru Simonsu za NBC u Moskvi, dodajući da bi ruski lider voleo da vidimo predsednika SAD koji je „konstruktivniji“ prema Rusiji i više ceni dijalog.

Portparol Kremlja je takođe kritikovao trenutnu ulogu Amerike u ukrajinskom sukobu rekavši da Vašington samo baca novac poreskih obveznika „u vetar“ i da nepotrebno produžava neprijateljstva slanjem suprotstavljenih signala Kijevu, koji na kraju samo dovode do još više smrtnih slučajeva Ukrajinaca.

Mnogo hvaljena ukrajinska kontraofanziva uglavnom nije uspela da donese bilo kakve značajne promene na linijama fronta tokom nekih šest meseci operacije. Prema procenama ruskog Ministarstva odbrane, Ukrajina je izgubila preko 125.000 vojnika i 16.000 komada teške opreme u neuspelim pokušajima napredovanja u poslednjih pola godine.

„Morate da shvatite svoju odgovornost za ovo“, rekao je Peskov. „Vi im [Ukrajincima] kažete – idite i umrite“, nastavio je on, dodajući da „vi dobro znate da oni ne mogu da pobede“, ali Kijevu ipak nude više novca i naoružanja.

Rusija je više puta izjavljivala da je spremna za mirovne pregovore sa Kijevom sve dok se uzme u obzir „realnost na terenu“. U jesen 2022. četiri bivše ukrajinske teritorije, uključujući dve republike Donbasa, pridružile su se Rusiji nakon niza referenduma.

Kijev je referendume proglasio „lažnim“ i zalagao se za sopstvenu „formulu mira“ prema kojoj bi Rusija povukla svoje trupe ne samo iz četiri regiona već i sa Krima pre nego što bi pregovori uopšte mogli da počnu. Moskva je odbacila ukrajinske zahteve kao odvojene od stvarnosti.

„Amerika je snažno uključena u ovaj sukob“, rekao je portparol Kremlja za En-Bi-Si, dodajući da je sukob između dva suseda u stvari „hibridni rat“ protiv Rusije koji je pokrenuo Vašington. Takve taktike konfrontacije bile su štetne po globalnu bezbednost, upozorio je Peskov, dodajući da je svet „manje bezbedan nego što je bio” pre nego što je dijalog između Moskve i Vašingtona „ugašen”.

Kontakti između dve zemlje svedeni su na minimum nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u februaru 2022. SAD i njeni saveznici su otvoreno podržali Kijev u sukobu i udarili Moskvi neviđenim brojem sankcija. Zapadne zemlje su tada takođe počele da isporučuju oružje ukrajinskim snagama.

Međutim, veze nisu u potpunosti prekinute. Putin je u četvrtak otkrio da se dijalog između dva naroda nastavlja, posebno o Amerikancima optuženim za špijunažu u Rusiji. Na pitanje tokom maratonske konferencije za novinare o američkim državljanima Polu Vilanu i Evanu Gerškoviću, predsednik je rekao da je Rusija voljna da ih razmeni, ali da želi da postigne dogovor sa Vašingtonom koji bi bio „obostrano prihvatljiv“.