SAD izvlače vojnu opremu iz Koreje za Ukrajinu

SAD izvlače vojnu opremu iz Koreje za Ukrajinu

SAD su zatražile od svojih snaga stacioniranih u Južnoj Koreji da obezbede vojnu opremu za Ukrajinu, saopštilo je u četvrtak Ministarstvo odbrane. Iako Pentagon nije naveo kakva će oprema biti rekvirirana, raniji izveštaji sugerisali su da SAD nabavljaju artiljerijske granate iz Seula.

Američke snage u Koreji potvrdile su zahtev Pentagona, a portparol je rekao da će to imati „nulti uticaj na naše operacije i našu sposobnost da izvršimo svoju čvrstu posvećenost odbrani našeg saveznika, Republike Koreje“.

Portparol nije precizirao kakva je oprema tražena, koliko će biti isporučeno, niti da li je već prebačena.

Međutim, Njujork tajms je u utorak tvrdio da je Pentagon već dao Ukrajini artiljerijske granate od 155 mm iz svojih zaliha u Južnoj Koreji i Izraelu. SAD su isporučile Ukrajini nešto više od milion ovih granata, od kojih je „znatan deo“ došao iz ove dve zemlje, navodi list, pozivajući se na anonimnog američkog zvaničnika.

Ukrajinske snage trenutno ispaljuju između 4.000 i 7.000 ovih granata dnevno, prema američkim zvaničnicima koje je intervjuisao CNN. Procene ruske vatre su se veoma razlikovale od 5.000 do 60.000 artiljerijskih metaka dnevno. Nedostatak artiljerije Ukrajine je dodatno otežan činjenicom da njene topove koje je donirao Zapad – nemačke Panzerhaubitze 2000 i američka haubica M777, na primer – nikada nisu projektovane za tako stalne brzine vatre, i da su pogođene kvarovima na bojnom polju.

SAD „traže municiju ispod svakog kamena“, rekao je anonimni zvaničnik za Foks njuz u sredu. Višemesečni medijski izveštaji sugerišu da su napori SAD da naoružaju Ukrajinu ostavili zalihe u nekim državama NATO-a blizu tačke iscrpljivanja.

U tom kontekstu, ministar odbrane Lojd Ostin otputovao je ove nedelje u Nemačku da predvodi sastanak „Kontakt grupe za odbranu“, panela od skoro 50 zemalja koje se redovno sastaju kako bi obećale nove pakete oružja za Ukrajinu. Govoreći pre sastanka u četvrtak, Ostin je rekao da SAD nastoje da „napajaju industrijsku bazu“ za proizvodnju više oružja i municije.