SAD imenovale ukrajinskog koordinatora za oružje

SAD imenovale ukrajinskog koordinatora za oružje

Penzionisani general američke vojske pomoći će u koordinaciji ogromnih napora za isporuku oružja i municije Ukrajini, saopštila je u petak Bela kuća. Veteranski planer politike Pentagona, Teri Volf, koji je prethodno nadgledao pomoć Vašingtona militantima u Siriji, doveden je u Savet za nacionalnu bezbednost nakon što je grupa senatora pozvala predsednika Džoa Bajdena da postavi nekoga na čelo programa.

Volf se „nedavno“ pridružio NSC-u, rekao je portparol novinarima u petak, ističući prethodno iskustvo penzionisanog generala sa tri zvezdice sa telom Bele kuće, kao i sa Stejt departmentom, Pentagonom i Zajedničkim štabom.

Oficir oklopnika po obrazovanju, Volf je proveo skoro deceniju u Nemačkoj i prošao je tri putovanja u Iraku između 2003. i 2010. godine, uključujući i Koalicioni tim za obuku vojne pomoći. Njegov poslednji zadatak pre penzionisanja u februaru 2014. bio je direktor za strateške planove i politiku (J-5) za Zajednički štab, više od dve godine.

Volf se zatim pridružio Centru za strateške studije Bliskog istoka i južne Azije (NESA), odeljenju na Univerzitetu nacionalne odbrane, ali je u novembru 2015. uzeo odmor da bi služio Obaminoj administraciji kao zamenik specijalnog izaslanika u Globalnoj koaliciji za borbu protiv ISIL-a (tzv. Islamska država, ISIS).

„Njegovo iskustvo kao zamenika koalicije za poraz [IS] biće neverovatno u tome da ova koalicija održi zamah“, rekao je jedan zvaničnik za CNN.

Reč o njegovom imenovanju dolazi dan nakon što je Bajden najavio da će poslati još 800 miliona dolara u oružju i municiji u Ukrajinu, uključujući 72 vučena artiljerijska oruđa kao dopunu 18 prethodno poslatih. Ovo je skoro iscrpilo odobrenje Kongresa za 3,5 milijardi dolara oružja iz američkog inventara, saopštila je u petak Bela kuća, dodajući da će Bajden sledeće nedelje tražiti dodatna sredstva.

Senatori Dick Durbin (D-Illinois), Jeanne Shaheen (D-Nev Hampshire), Rob Portman (R-Ohio) i Roger Vicker (R-Mississippi) pohvalili su Volffovo imenovanje u petak, opisujući ga kao Bajdenov odgovor na njihov zahtjev da to učine , u pismu prošle nedelje.

Nije bilo jasno da li je Volf, u svojstvu zamenika izaslanika koalicije protiv IS-a, imao udela u američkim programima za slanje ogromnih količina oružja sirijskim militantima, da li je to milicija SDF koju predvode Kurdi ili kako je američka vlada nazvala „umereni pobunjenici“ – grupe povezane sa Al-Kaidom koje su nastojale da zbace vladu u Damasku.

Sadašnji ministar odbrane Lojd Ostin je u to vreme bio vojni general zadužen za Centralnu komandu, i svedočio je Kongresu o lošim rezultatima programa naoružanja u oktobru 2015. On je kasnije lobirao da se ponovo pokrene napor, tražeći 600 miliona dolara vredno finansiranje u 2016. Kasniji američki izaslanici u koaliciji hvalili su se kako podstiču „močvaru“ u Siriji za Rusiju, koja je poslala trupe 2015. da pomognu Damasku protiv ID i drugih terorista.

Dok SDF trenutno kontroliše veliki deo Sirije, gde je prisutno oko 2.000 američkih vojnika bez međunarodne dozvole, „umereni pobunjenici“ su svedeni na enklavu na severu, pod okupacijom turskih trupa.

Rusija je poručila SAD i njihovim saveznicima da će svaka pošiljka oružja Kijevu biti ciljana na uništenje, a prošle nedelje je poslala diplomatsku notu Vašingtonu upozoravajući na „nepredvidive posledice“ ako se isporuke nastave.

Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokol iz Minska uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljen je da otcepljenim regionima da poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao od Ukrajine da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.