SAD dodaju Belorusiju i Bugarsku na listu za praćenje intelektualne svojine

SAD dodaju Belorusiju i Bugarsku na listu za praćenje intelektualne svojine

Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika dodala je Belorusiju na listu za praćenje prava intelektualne svojine zbog novog zakona koji dozvoljava neovlašćeno korišćenje dela zaštićenih autorskim pravima iz zemalja koje sankcionišu Belorusiju zbog podrške ratu Rusije u Ukrajini, prenosi Rojters.

Specijalni izveštaj 301 USTR-a za 2023. o zaštiti prava intelektualne svojine (IP) trgovinskih partnera u SAD takođe je nastavio prošlogodišnju suspenziju revizije ukrajinske prakse intelektualne svojine, zbog invazije Rusije na njenog južnog suseda u februaru 2022.

Ali izveštaj USTR-a dodao je saveznicu iz NATO-a Bugarsku na svoju listu posmatranja jer Sofija nije dovoljno rešila nedostatke u svojoj istrazi slučajeva onlajn piraterije.

Izveštaj sada navodi 29 zemalja na svojoj listi za praćenje ili prioritetnoj listi za praćenje nedostataka i kršenja prava intelektualne svojine. Na ovogodišnjoj listi prioriteta trenutno je sedam zemalja: Kina, Čile, Argentina, Indija, Indonezija, Rusija i Venecuela.

U slučaju Belorusije, USTR je rekao da zakon zemlje dozvoljava da se tantijeme od nelicenciranog korišćenja IP-a prebace u državni budžet, dozvoljavajući režimu ruskog saveznika Aleksandra Lukašenka da ima direktnu korist od takvog neovlašćenog korišćenja.

USTR je saopštio da je Kina nastavila da primenjuje izmene i dopune svog zakona o patentima, zakona o autorskim pravima i krivičnog zakona kako je dogovoreno u trgovinskom sporazumu „Prva faza“ iz 2020. sa bivšim predsednikom Donaldom Trampom, ali je dodao da je „tempo reformi usmerenih na pitanja intelektualne svojine usporen“.

„Iako su nosioci prava pozdravili neke pozitivne pomake, oni izazivaju zabrinutost u vezi sa adekvatnošću i efikasnom primenom ovih mera,” zajedno sa zabrinutošću u vezi sa transferom tehnologije, poslovnim tajnama i falsifikovanjem.

USTR je takođe naveo da izveštaj takođe izaziva zabrinutost zbog „agresivne promocije“ Evropske unije svojih politika isključivih geografskih oznaka za sireve, vina i druge poljoprivredne proizvode, za koje kaže da narušavaju američke žigove koji su prethodili takvoj zaštiti EU.

Trgovinska agencija je takođe izrazila zabrinutost zbog planova EU da proširi geografske oznake na drugu robu, uključujući odeću, keramiku, staklo i rukotvorine, pri čemu države članice sada kontrolišu veći deo procesa pregleda prijava u skladu sa politikama koje su stupile na snagu u januaru.