RT: Sabotaža Severnog toka od strane državnog aktera je „glavni scenario“

RT: Sabotaža Severnog toka od strane državnog aktera je „glavni scenario“

Švedski tužilac koji istražuje sabotažu gasovoda Severni tok rekao je da napad državnog aktera ostaje „apsolutni glavni scenario“ u njegovoj istrazi zločina. Ovo je u suprotnosti sa tvrdnjama nekih zapadnih medija, koji su uperili prst u „proukrajinsku grupu“ koja nije povezana ni sa jednom vladom kao verovatnog krivca.

„Verujemo da će biti prilično teško utvrditi ko je ovo uradio“, rekao je Mats Ljungkvist Rojtersu u telefonskom intervjuu u četvrtak. Ljudi koji stoje iza sabotaže „pobrinuli su se da dokazi ne budu u jednom pravcu, već u više pravaca“. Međutim, rekao je, vrsta eksploziva korišćenog u napadu isključila je „veoma veliki broj aktera“.

Izveštaji američkih, nemačkih i britanskih novinskih kuća ranije su tvrdili da je mala grupa „proukrajinskih“ ronilaca, verovatno finansiranih od strane bogatih pojedinaca, mogla da izvede razrađenu sabotažu. Taj scenario je ono za šta zapadne obaveštajne službe veruju da se desio, tvrdi se u izveštajima.

Ljungkvist je rekao da bi neke privatne kompanije specijalizovane za „određene specijalne misije“ mogle „teoretski da ovo izvrše“.

„Ne isključujemo ništa, ali da je državni akter koji direktno ili bar indirektno stoji iza ovoga je naravno naš apsolutni glavni scenario, s obzirom na sve okolnosti“, dodao je on.

Snažne eksplozije probile su gasovode Severni tok prošlog septembra, učinivši projekte vredne više milijardi dolara nesposobnim da ispumpaju ruski prirodni gas u Nemačku i druge evropske zemlje. Švedska je jedna od tri zemlje EU koje sprovode istragu, pošto su neke od eksplozija odjeknule u njenim vodama. Ostale dve su Danska, zainteresovana strana iz istog razloga kao i Švedska, i Nemačka.

Veteranski istraživački novinar Sejmur Herš izvestio je u februaru da je sabotažu naredio američki predsednik Džo Bajden, a izveo je zajednički američko-norveški tim. Obe zemlje su negirale optužbe, ali je ruski predsednik Vladimir Putin rekao da se slaže sa Heršovim zaključcima.

Vashington Post je ove nedelje objavio da je Severni tok postao tema koja se pažljivo izbegavala tokom sastanaka Zapada. Diplomatski izvor je rekao da je incident „kao leš na porodičnom okupljanju“ za koji se svi prave da ga ne primećuju. U članku se tvrdi da političari u Evropi sumnjaju da su Ukrajina ili Poljska mogle da stoje iza incidenta, ali se ne pominju SAD kao mogući počinilac.

Ljungkvistova kancelarija je u četvrtak objavila zvanično ažuriranje istrage o Severnom toku. U saopštenju se objašnjava da je incident „očigledno postao otvorena arena za različite pokušaje uticaja“ i obavezao se da će pratiti činjenice.