Ruski zakonodavci su u petak predložili strože kazne za one koji su osuđeni za terorizam, veleizdaju i sabotažu, javile su domaće novinske agencije, a zvaničnici navode da je potez izazvan ratom u Ukrajini.
Maksimalna kazna za izvršenje „terorističkog akta“ – definisanog kao delo koje ugrožava živote i ima za cilj destabilizaciju Rusije – bila bi povećana na 20 godina, sa sadašnjih 15 godina, preneo je Rojters.
Oni koji su proglašeni krivim za sabotažu takođe mogu da odu u zatvor na 20 godina, u odnosu na 15, dok bi ljudi osuđeni za „međunarodni terorizam“ mogli biti osuđeni na doživotnu kaznu, u odnosu na 12 godina.
Predložene izmene izneo je Vasilij Piskarjov, šef komiteta za bezbednost i borbu protiv korupcije u Državnoj dumi ili donjem domu parlamenta.
„Predlažemo da se utvrdi doživotni zatvor za veleizdaju“, prenele su agencije njegove reči, ali nisu iznele detalje. Trenutna maksimalna kazna za izdaju je 20 godina.
Ranije ove nedelje, novinska agencija Tass citirala je Piskarjova da su potrebne oštrije mere za zaštitu od, kako je on nazvao, pretnji bez presedana sa kojima se Rusija suočava od Ukrajine i njenih zapadnih sponzora.
Predsednik Vladimir Putin i drugi visoki zvaničnici redovno optužuju Ukrajinu i Zapad da žele da potkopaju i rasparčaju Rusiju. Vlasti su se suzbile protiv neslaganja od početka rata u februaru 2022.
Prošlog meseca beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko potpisao je zakon kojim se dozvoljava primena smrtne kazne protiv zvaničnika i vojnih vojnika osuđenih za veleizdaju.
Belorusija, sused i bliski saveznik Rusije, jedina je zemlja u Evropi koja još uvek primenjuje smrtnu kaznu.