Zaharova je upitana o primedbama turskog ministra spoljnih poslova Mevluta Čavušoglua, koji je izjavio da njegova zemlja podržava predlog za mir u Ukrajini od deset tačaka koji promoviše Kijev.
„Malo je verovatno da bi podrška Ankare ovom projektu promovisala potragu za optimalnim putem ka miru u Ukrajini“, rekla je ona, navodeći prethodno rusko odbacivanje ukrajinske formule. „Ne vidim smisla u bilo kakvim dodatnim komentarima o tome.
„Mirovni plan“ je Zelenski predstavio na samitu lidera G20 na Baliju, u Indoneziji, u novembru. To uključuje potpuno rusko povlačenje sa teritorija koje Kijev smatra svojim sopstvenim i dugoročnu podršku Ukrajini od strane međunarodnih donatora.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji je predstavljao Rusiju na skupu, nazvao je virtuelno obraćanje Zelenskog „militantnim, rusofobičnim i agresivnim“ i odbacio njegov plan od deset tačaka kao „nerealan i neadekvatan“.
Kremlj je takve predloge nazvao neuobičajenim, insistirajući da Ukrajina, ako želi mir, treba da uzme u obzir „nove realnosti“, misleći na četiri bivša ukrajinska regiona koji su glasali za pridruživanje Rusiji prošle jeseni, nakon što je Krim učinio isto 2014. državni udar u Kijevu.
Čavušoglu je u utorak na konferenciji za novinare u Južnoj Africi izrazio pozitivan stav Turske prema predlogu Zelenskog. On je reklamirao ulogu Ankare kao posrednika između Moskve i Kijeva i rekao da njegova vlada želi da vidi rešenje sukoba „što pre to bolje“.
Zelenski je izneo ideju o „Globalnom mirovnom samitu“ pod pokroviteljstvom UN kako bi se razgovaralo o njegovim idejama, sugerišući da bi to moglo da se održi u februaru 2023. Njegov ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba izjavio je da će Rusiji morati da sudi „međunarodni sud“ pre nego što budu pušteni za sto.