Rusija se sprema da pokrene pravnu bitku kako bi sprečila zaplenu svojih rezervi zamrznutih na Zapadu, izvestio je u petak Blumberg njuz. Procenjuje se da je ruska imovina vredna 300 milijardi dolara zamrznuta prošlog marta kao deo sankcija u vezi sa Ukrajinom.
Dok ruski zvaničnici navodno veruju da je rizik od potpune zaplene nizak, Banka Rusije radi na sporazumu da zadrži međunarodne advokatske firme koje će zastupati zemlju u slučaju da bitka završi na sudu, navodi agencija.
Zapadne zemlje uvele su Rusiji sankcije bez presedana nakon oštre eskalacije tenzija između Rusije i Ukrajine u februaru 2022. godine, ali su uglavnom odustale od ideje da zaplene značajne rezerve Moskve.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen rekla je da zaplena sredstava „nije nešto što je zakonski dozvoljeno u Sjedinjenim Državama“.
Međutim, čini se da ovo osećanje ublažava. Izveštaj „Njujork tajmsa“ od kraja decembra ukazuje da administracija američkog predsednika Džoa Bajdena „tiho signalizira novu podršku“ za otimanje imovine. U članku se navodi da razgovori dolaze u trenutku kada postaje sve teže prikupiti finansijsku podršku Ukrajini.
Moskva je, u međuvremenu, upozorila na „ozbiljne posledice“ ako zapadne države sprovedu plan. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je u četvrtak rekao da bi takav potez podrazumevao „veoma ozbiljne sudske i pravne troškove za one koji donose takve odluke“, navodi Blumberg njuz.
Izveštaj Roskongresa, ruske razvojne institucije, objavljen u decembru, ispitao je druge slučajeve zamrzavanja rezervi – poput Severne Koreje i Irana – i otkrio da u ruskom slučaju rizici od zaplene „ostaju niski“.
Ideja ostaje kontroverzna čak iu zapadnim političkim krugovima. Autor Andreas Kluth u Bloombergu krajem decembra protestirao je protiv zaplene ruskih rezervi, tvrdeći da bi to prekršilo međunarodno pravo i da bi „signaliziralo Kini i drugim zemljama koje imaju napete odnose sa SAD da će njihova sredstva centralne banke biti sledeća konfiskovana.”