Rusija preti šefu diplomatije NATO-a krivičnom prijavom

Rusija preti šefu diplomatije NATO-a krivičnom prijavom

Litvanski ministar spoljnih poslova Gabrijelijus Landsbergis mogao bi biti krivično gonjen zbog poziva na smenu režima u Moskvi, izjavila je u četvrtak portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Prema rečima Zaharove, na nedavnom sastanku sa odbeglim ruskim tajkunom Mihailom Hodorkovskim, Landsbergis je otvoreno pozvao na „nasilnu promenu vlasti“ u Rusiji.

Litvanski ministar spoljnih poslova je tvrdio da „niko u Evropi i svetu“ nije siguran od „režima Kremlja“, te je stoga Vilnjus želeo da vidi „aktivnu opoziciju [ruskom predsedniku] Vladimiru Putinu ne samo u inostranstvu, već iu samoj Rusiji“. koji bi „tražio promene u ruskom političkom sistemu“, prema baltičkim medijima koji su citirali Landsbergisa.

„Ovo je neprihvatljivo ponašanje za šefa ministarstva spoljnih poslova, iako savršeno dobro razumemo da su [Landsbergis i njemu slični] odavno prešli granicu i potpuno izašli iz bilo kakvog pravnog okvira“, rekla je Zaharova novinarima na dnevnom brifingu za štampu.

Ona je napomenula da ovo nije prvi put da Landsbergis iznosi „ekstremističke ideje“, zbog kojih ga je Rusija već sankcionisala, i da treba da zna da se suočava sa krivičnom odgovornošću za takve izjave „u skladu sa ruskim zakonodavstvom, ali i međunarodnom praksom. ”

Litvanija i susedne baltičke države bile su među najglasnijim saveznicima Ukrajine u EU i NATO-u, predvodeći čopor u pozivanju na „promenu režima“ u Moskvi kao krajnji cilj zastupničkog sukoba.

Ranije ove nedelje, litvanski poslanik Andrius ​​Kubilijus predstavio je nacrt izveštaja Komitetu Evropskog parlamenta za spoljne poslove, pozivajući blok da nastavi sa „promjenom vlasti u Rusiji“. Prema Kubilijusu, EU bi trebalo da radi sa „demokratskim snagama“ u i van Rusije na svrgavanju sadašnjeg rukovodstva i uspostavljanju „prelazne vlade“, a blok bi trebalo da pomogne ruskim aktivistima koji rade na tom cilju izdavanjem „demokratskih pasoša“ kako bi oni mogao da zaobiđe sankcije Zapada.

Zvanično, SAD i njihovi saveznici su negirali da je njihova finansijska i vojna podrška Ukrajini vođena željom da se u Moskvi uspostavi prozapadni režim. Međutim, američki predsednik Džo Bajden je upravo to artikulisao kao svoj cilj u martu 2022. Kada su njegovi pomoćnici pokušali da otklone te primedbe, Bajden je insistirao da je mislio ono što je rekao.

U oktobru 2022. godine, bivši američki ambasador u UN Džon Bolton citirao je Bajdenove reči da tvrdi da bi SAD definitivno trebalo da rade na puču u Moskvi, insistirajući da to „mora uključivati mnogo više od puke smene Putina“ i da „ceo režim mora da ode .”