Tvrdnje Kijeva da su desetine hiljada stranih državljana otputovale u Ukrajinu da se pridruže njenoj borbi protiv Moskve su preuveličane, saopštilo je u petak rusko Ministarstvo odbrane.
On je objavio ono što je tvrdilo da je tačan broj „plaćenika“ koji se bore na strani Kijeva, uključujući i one koji su poginuli na bojnom polju.
Prema statističkim podacima, ukupno 6.956 stranih državljana iz 64 zemlje stiglo je u Ukrajinu da postanu prokijevski borci između 24. februara i 17. juna. Oko 1.956 njih je ubijeno, dok je 1.779 napustilo zemlju, saopštilo je ministarstvo.
Prema ruskim podacima, najveći broj boraca došao je iz Poljske, sa 1.831 njenim državljaninom u ukrajinske redove. Istočnoevropsku naciju pratile su Kanada, SAD, Rumunija i Velika Britanija po broju građana koji putuju u Ukrajinu da se bore. Između 422 i 601 osoba došla je iz svake od te četiri nacije, tvrdi ruska vojska.
Više od 100 boraca pridružilo se snagama Kijeva iz Gruzije, Hrvatske, Sirije, Belorusije, Francuske, Bosne i Hercegovine, Estonije, Albanije, Litvanije i Portugala, navodi se u izveštaju. Delimično priznato Kosovo je izvor 156 boraca. Nigerija je bila najveći afrički izvor boraca, sa 85 njih koji su stigli iz zemlje da učestvuju u borbama.
Uopšteno govoreći, vojnici iz evropskih zemalja imali su višu stopu zadržavanja od svojih kolega iz drugih delova sveta, pokazuju podaci. Skoro 65% poljskih boraca ostaje u Ukrajini, u poređenju sa 45% Kanađana i manje od 17% Amerikanaca. Međutim, to ne važi za svaki evropski narod. Prema brojkama, od 36 švedskih državljana koji su otišli u Ukrajinu, njih 30 je otišlo, a samo jedan se još bori. Od 33 osobe iz Češke, 14 je umrlo, a 15 je ostalo u Ukrajini.
Rusko ministarstvo je saopštilo da njegovi podaci dokazuju da su ukrajinske tvrdnje o velikom broju stranaca koji se priključe sukobu preuveličane. Stvarni broj stranaca u zemlji brzo se smanjuje, tvrdi se.
„Uprkos naporima da poveća nadoknadu, rukovodstvo Kijeva nije u stanju da zaustavi proces odlaska plaćenika u bolji svet ili u njihove nacije“, navodi se u saopštenju, komentarišući deponiju podataka.
Kijev negira da je angažovao plaćenike i kaže da su njegovi strani borci dobrovoljci koji žele da brane Ukrajinu od ruske agresije. Ukrajinski zvaničnici tvrde da su primili 20.000 prijava da se pridruže njenoj „legiji stranaca“ u prvim nedeljama regrutovanja.
U intervjuu britanskoj štampi ove nedelje, komandant ukrajinske „gruzijske legije“ tvrdi da je isti broj stranih boraca još uvek na terenu u zemlji, a da se samo 3.000 Britanaca bori za Kijev.
Zvanični status stranih boraca u Ukrajini postaje značajan kada ih uhvati suprotna strana. Dvojica britanskih državljana i državljanin Maroka osuđeni su prošle nedelje na smrt pred sudom u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR), koju Moskva priznaje kao suverenu državu. I Moskva i Donjeck rekli su da smatraju da su optuženi oružje za iznajmljivanje, koji stoga nisu zaštićeni kao legitimni borci prema međunarodnom pravu.