Isporuke su 1. februara skočile na 29,4 miliona kubnih metara (mcm), u poređenju sa 24,5 miliona kubnih metara ispumpanih prethodnog dana kroz ulaznu tačku Sudža, koja ostaje jedini operativni interkonektor u Ukrajini.
„Gasprom isporučuje ruski gas za tranzit preko teritorije Ukrajine u količini koju je potvrdila ukrajinska strana preko Sudže – 29,4 miliona kubnih metara od 1. februara“, rekao je novinarima portparol Gasproma Sergej Kuprijanov.
Kuprijanov je dodao da je odbijen zahtev za tranzitnu tačku Sohranovka, koja je ranije služila kao ključna ruta za tranzit gasa kroz Ukrajinu i koja je upravljala oko trećine ruskog gasa koji teče kroz zemlju ka EU. Ukrajina je početkom maja zatvorila tranzit kroz Sohranovku, navodeći kao razlog „mešanje okupacionih snaga“.
Isporuke ruskog gasa u EU preko Ukrajine smanjene su od prošlog maja nakon sveobuhvatnih sankcija bloka protiv Rusije, i iznosile su između 40 i 43 miliona kubnih metara dnevno. Ove godine isporuke su naglo pale sa 35,5 miliona kubika početkom januara na 24 miliona do kraja meseca.
Analitičari su manje količine pripisali toplim zimskim temperaturama u Evropi i visokim zalihama gasa u podzemnim skladištima. Uvoz se donekle oporavio nakon što su cene gasa počele da rastu zbog očekivanja hladnijeg vremena sledeće nedelje. Protoci su i dalje za oko 27 odsto niži od nivoa na početku zimske gasne sezone prošle godine, prema procenama Rojtersa.
U međuvremenu, zahtevi za ruskim gasom iz Ukrajine u Slovačku preko granične tačke Velke Kapušani takođe su porasli na 23,7 miliona m3 u poređenju sa 18,6 miliona m3 prethodnog dana, pokazali su podaci ukrajinskog prenosnog sistema.
Tranzit gasa kroz Ukrajinu ostaje jedina ruta za ruske isporuke u zemlje zapadne i centralne Evrope nakon što su sabotažni napadi u septembru učinili gasovod Severni tok nefunkcionalnim. Gasprom takođe izvozi gas preko gasovoda Turski tok i Plavi tok u južnu i jugoistočnu Evropu.