Rusija: Neophodna „temeljna istraga“ masovne grobnice u blizini francuske baze

Rusija: Neophodna „temeljna istraga“ masovne grobnice u blizini francuske baze

Zapadni mediji bi mogli biti u iskušenju da okrive vojsku Malija za navodne zločine nakon što je pronađena masovna grobnica u blizini kampa francuskih snaga u centralnom Maliju, navodi se u saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova u petak, pozivajući se na detaljnu istragu o stvar.

„Podržavamo odluku vlasti Malija da na najtemeljniji način istraže okolnosti ovog zločina“, saopštilo je ministarstvo i dodalo da očekuje da će „Pariz efikasno doprineti istragama o ubistvima i nestancima građana Malija“.

Saopštenje je usledilo samo nekoliko dana nakon što su se na društvenim mrežama pojavili video snimci koji navodno prikazuju masovnu grobnicu sa desetinama tela koja su otkrivena u vojnom kampu koji su nekada okupirale francuske snage koje su učestvovale u operaciji Barkhane u Maliju i susednim afričkim zemljama.

Malijska vojska (FAMA) potvrdila je kasno u petak da je otkrila masovnu grobnicu u blizini bivšeg francuskog kampa u Gosiju, u centralnom Maliju. Francuske snage su u utorak napustile „naprednu operativnu bazu“ i predale je vojsci Malija. Baza je navodno ugostila stotine francuskih vojnika.

„Uznapredovalo stanje truljenja tela ukazuje da je masovna grobnica postojala mnogo pre primopredaje“, rekla je FAMA i dodala da se „odgovornost za ovaj čin“ „ni na koji način ne može pripisati“ malijskim vojnicima. Državno ministarstvo odbrane saopštilo je da će otvoriti istragu o ovom slučaju.

Francuska vojska je odmah reagovala na razvoj događaja tako što je incident nazvala delom „informacionog rata“ i okrivila Vagnerovu grupu – privatnu rusku paravojnu organizaciju raspoređenu širom sveta, uključujući Mali i druge afričke zemlje.

Francuska vojska je takođe tvrdila da je imala snimke dronova na kojima se navodno vidi paravojno osoblje Vagner grupe kako sahranjuje tela u blizini baze nakon francuskog povlačenja. „Veoma precizne informacije navode nas da kažemo da su to Vagnerovi ljudi. Nemamo sumnje“, rekla je francuska vojska za Mond.

List, međutim, navodi da kvalitet video snimka „ne omogućava određivanje boje kože ljudi koji okružuju leševe“ i ograničava se na to da se njihove vojne uniforme ne poklapaju sa vojnim uniformama Malijske vojske.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju navelo da bi neki francuski mediji ili javni zvaničnici mogli biti „u iskušenju da šire [određeni] narativ u medijima usmeren protiv malijske vojske“. Uspeh malijske vojske mogao bi da „uznemiri“ Pariz pošto francuske snage nisu uspele da postignu slične rezultate tokom svoje misije u zemlji, dodalo je ministarstvo.

Francuska je pokrenula operaciju Barkhane 2014. godine, u partnerstvu sa pet bivših kolonija u Sahelu (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritanija i Niger) i uz podršku malog broja evropskih država.

Cilj koalicije bio je da spreči da region postane sigurno utočište za islamističke terorističke grupe. Međutim, Makron je u julu 2021. najavio da će se operacija završiti u prvom kvartalu 2022. godine.

Odnosi između Pariza i Bamaka su se pogoršali nakon što je Mali pretrpeo dva državna udara u periodu od dve godine, a vladajuća vojna hunta odbila je da održi izbore u februaru. Mali, koji se još uvek bori protiv islamističke pobune, poručio je Francuskoj da obuzda svoje „kolonijalne reflekse“ u januaru.